Що таке рекуператор і навіщо він потрібен

Що таке рекуператор повітря і для чого він використовується у вентиляції

Через постійне вдосконалення будівельних технологій в будинках і квартирах практично зникла природна вентиляція. Раніше вона була обумовлена ​​наявністю можливості у повітря проходити крізь ненайгерметичніші вікна та двері. Однак, прагнучи домогтися максимальної теплоізоляції, все більша кількість людей встановлює сьогодні вікна і двері нового типу. Завдяки ідеально підігнаним частинам, вони вже не пропускають повітря, через що рівень повітрообміну в квартирі значно знижується.

Щоб відновити роботу вентиляційної системи і не втратити енергоефективність і потрібен повітряний рекуператор. Цей пристрій дозволяє зберегти внутрішнє тепло, і при цьому отримати достатню кількість очищеного вуличного повітря.

Що таке рекуператор

Якщо говорити простою мовою, то рекуператор тепла – пристрій, що володіє конструкцією двостінного теплообмінника. Завдяки цьому, в ньому можуть взаємодіяти одночасно два повітряні потоки, не змішуючись при цьому один з одним. Це дозволяє відразу виконувати кілька дій, серед яких охолодження одного з потоків за рахунок нагріву іншого, а також видалення зайвої вологи з повітря, що знаходиться в кімнаті.

Таким чином, рекуператор для вентиляції (наприклад, один з таких – https://shop.alterair.ua/ru/ventiljacija/ventiljacionnye-ustanovki/bytovye-recuperatory-vozduha/)  стає свого роду автоматизованою вентиляційною системою, що виконує функції кондиціонера й обігрівача водночас. Такий принцип дії дозволяє зберігати тепло в холодну пору року, і накопичену прохолоду в спеку. При цьому повітря в кімнаті продовжує оновлюватися, завдяки чому вдається уникнути духоти.

Завдяки великому асортименту рекуператорів, що продаються різними магазинами, кожен може вибрати собі такий пристрій, якого буде вистачати за параметрами для обслуговування житлового або офісного приміщення. Існують також промислові моделі, розраховані на набагато більший повітряний потік. Їх використовують у великих приміщеннях на кшталт актових залів та ресторанів.

Принцип роботи рекуператора повітря

Пристрій рекуператора нескладний, тому зрозуміти принцип його роботи досить просто. Він являє собою теплообмінник, крізь який рухається два повітряні потоки. У зимовий час повітря, що знаходиться всередині квартири або будинку, має велику температуру, ніж повітря з вулиці. Влітку дані параметри міняються, і в квартирі підтримується прохолода.

Проходячи крізь рекуператор, один повітряний потік поглинає тепло іншого, завдяки чому вдається домогтися зразкового збереження температури. Таким чином, в спеку з вулиці в приміщення потрапляє вже досить охололе повітря, а під час холодів – прогрітий за рахунок потоку, що залишає кімнату.

В залежності від того, з яких матеріалів зроблений рекуператор і який тип конструкції він має, може змінюватися рівень продуктивності. Він виражається в ККД, який в обов’язковому порядку повинен бути зазначений в документації до вентиляційного приладу.

Види рекуператорів

Існує два основні різновиди рекуператорів: вони можуть бути роторними або пластинчастими. Щоб зробити вибір між ними, необхідно врахувати, в яких умовах пристрою доведеться працювати. Кожен з цих видів має свої переваги і недоліки, а також відмінні конструктивні особливості.

Пластинчатий рекуператор

Даний вид рекуператорів виготовляється у вигляді касети, через яку проходять канали, розділені між собою теплообмінними пластинами. Під час проходження повітря по одному з каналів пластини починають нагріватися з того боку, де потік тепліше. Відповідно, другий потік вбирає в себе цю теплову енергію, паралельно нагріваючись. Завдяки цьому і відбувається теплообмін між повітрям, що рухається в різних напрямках.

Серед основних плюсів такої конфігурації можна виділити невелику вартість і компактність пристрою. Однак, вона погано працює в зимову пору року, оскільки канали можуть бути схильні до повного промерзання через скупчення конденсату. Крім того, пластинчасті рекуператори мають більш низький ККД в порівнянні з роторними, і він рідко перевищує 60 відсотків.

Роторний рекуператор

Роторні рекуператори вважаються більш надійними і продуктивними. Цьому сприяє більш продумана конструкція приладу. Всередині розташовується обертовий барабан, що складається з металевих пластин. Їх виготовляють з металів, схильних до максимально швидкому теплообміну.

Завдяки цій властивості пластини, поперемінно потрапляючи в один з потоків, можуть швидко віддавати або отримувати тепло, щоб підтримувати цикл. За рахунок цього рівень ККД значно підвищується, і навіть в простих моделях може досягати 70 відсотків.

З недоліків подібної системи можна виділити досить великі розміри, через які доводиться створювати окрему вентиляційну камеру. Тому багато хто відмовляється від продуктивності на користь компактності рекуператорів пластинчастого типу.

Переваги рекуператора тепла

Серед основних плюсів, одержуваних після установки рекуператорного обладнання, можна виділити наступні:

  • Більшість моделей можна використовувати протягом усього року. Це означає, що витрати на кондиціонування і опалення приміщень значно знизяться.
  • У рекуператорах додатково встановлюється система фільтрів, якісно очищає вуличне повітря перед тим, як він потрапить в кімнату. Це знижує кількість пилу в будинку і зменшує ймовірність потрапляння в приміщення збудників різних небезпечних захворювань разом з нею.
  • Після установки рекуператор практично не вимагає обслуговування крім регулярного чищення. Тому на його утримання не доведеться витрачати значну частину сімейного бюджету.
  • Якщо установка рекуператора виконувалася професіоналами, які не допустили при цьому помилок, він може прослужити не менше 10 років, перш ніж з’являться перші ознаки зносу. Тому таке обладнання можна віднести до розряду «встановив і забув».
  • У випадку з пластинчастими рекуператором не потрібно якихось особливих навичок для виконання монтажних робіт.
  • Якщо був придбаний якісний рекуператор, витрати на опалення і кондиціонування можуть бути знижені приблизно на 90 відсотків.

Як обрати рекуператор повітря

При виборі рекуператора тепла для власного використання необхідно в першу чергу проаналізувати, яких результатів хочеться досягти. Якщо він необхідний, щоб поліпшити вентиляцію в приміщенні, але від нього не вимагається значної економії енергії, то найкращим варіантом буде дешевий і надійний пластинчастий рекуператор. У разі хочеться домогтися максимальної вигоди, доведеться витратитися на покупку і монтаж роторного рекуператора, однак він зможе окупити свою вартість протягом порівняно короткого часу.