Сімейний бюджет – що важливо для особистих фінансів?


Можливо, і не в грошах щастя, але коли трапляються ситуації, що їх дуже не вистачає, то навряд чи ми можемо відчуватися щасливими. Вчитись правилам фінансової поведінки краще з дитинства, але мало хто з батьків приділяє багато уваги фінансовій грамотності своїх дітей. 

Добробут суспільства залежить від сукупності особистого добробуту всіх громадян країни. Правильні фінансові звички допоможуть стати фінансово незалежним та виростити дітей успішними. Почати можна з простих правил, про які розказує Ірина Ареф’єва, фінансовий консультант веб порталу Financer.com 

Рахунок

Гроші люблять рахунок – таку приказку ми частенько чуємо, коли хтось перераховує здачу чи отримує певну суму. Але часто ми стикаємось з ситуацією, коли, порахувавши заробіток за рік, дивуємось, що була зароблена досить велика сума, та вони наче зникла.

Щоб почати планувати і контролювати сімейний бюджет, для початку треба запровадити звичку вести облік доходів та витрат. Декому буде зручно користуватись програмою, що враховує кожен чек за купівлю, іншим достатньо визначити основні статті витрат з точністю до 1%-2% від доходу. Звичка рахувати власні гроші добре допомагає в плануванні життя в цілому. 

Планування

Для людини характерно разом зі збільшенням доходів збільшувати й витрати. Проте для фінансового зростання потрібно, щоб наші витрати завжди були меншими за доходи. Потрібно вміти планувати сімейний бюджет так, щоб щонайменше 10% коштів залишалось. Ці гроші використовуються для створення фінансового резерву. 

Коли ми починаємо рахувати свої гроші (правило 1), то бачимо, які статті витрат можна скоротити без шкоди для звичного способу життя. Кожного місяця, відмовляючись від маленьких непотрібних витрат, за рік можна накопичити досить солідну суму. 

Контроль

Планування особистого бюджету не потребує багато часу, але важливо дотримуватись запланованих витрат. Якщо слідувати правилам – рахувати і планувати, то кожен має розуміння, яка сума в місяць йому потрібна на утримання житла, їжу, одяг, навчання тощо. 

Отримуючи заробітну плату найкраще відразу відкласти на окремий рахунок певну суму, що дозволить не відхилятись від запланованого і не витратити зайвого. Також потрібно контролювати вже існуючі заощадження, не дозволяти собі витрачати їх на інші цілі чи взагалі на дрібнички. 

Подушка безпеки

Часом змінюються обставини і з’являються витрати, які неможливо спрогнозувати та спланувати. В таких ситуаціях той, хто має заощадження, буде почувати себе набагато впевненіше. Створення фінансової подушки – ще одне правило, важливе для фінансової безпеки. Як правило, мінімальна сума резервного фонду, який має бути в кожного, це 3 заробітних плати. 

Це кошти, яких достатньо щоб прожити мінімум 3 місяці у звичному режимі, навіть за умови втрати щомісячних доходів. Саме стільки часу зазвичай потрібно, щоб знайти нову роботу. В перспективі регулярні накопичення можуть використовуватись для інвестування в різні проекти, що дозволить отримати пасивний прибуток.   

Розумна економія

В житті є приємні дрібнички, які ми дозволяємо собі, чи даруємо близьким і рідним. Це важливо для гарного настрою і відчуття задоволення життям. Разом з тим, розумна економія дозволить краще планувати сімейний бюджет і надалі робити собі більше приємних подарунків. Наприклад, коли доходи невисокі, то подбайте про енергоефективну техніку і прилади освітлення, або якісні сантехнічні вироби. 

Такі речі прослужать довго, допоможуть зекономити на щомісячних рахунках за комунальні, і можливо, збережуть ваші гроші на дорогий ремонт.  А коли доходи достатньо високі, теж варто економити і не купувати непотрібні дрібниці, які взагалі викинуться або будуть захаращувати житло. Дрібні витрати бувають непомітні щомісяця, але за рік накопичується кругленька сума.

Контроль за боргами

Коли доходи невисокі – дуже заманливо взяти і купити бажану річ в кредит. Та завжди потрібно пам’ятати про відсотки, які доведеться сплатити. Повертати ви будете вже більшу суму, то ж і працювати потрібно буде більше. І чим більше кредитів бере людина, тим більше коштів із зароблених будуть з’їдати відсотки, а значить і повсякденні витрати доведеться зменшувати. 

Кожен, хто бере кредит, завжди опиняється в зоні ризику. Витрати по кредиту будуть розплановані на місяці, чи навіть на роки наперед, тож втрата роботи або зменшення доходів під час економічної кризи можуть негативно вплинути на фінансовий стан сім’ї. Якщо все ж є нагальна необхідність у позиці, то щоб вибрати найвигідніший для вас кредит, порівнюйте умови банків.

Пасивні доходи

Вам знайомий відомий вислів фінансистів – «гроші роблять гроші»? Навіть невелика сума на ощадному рахунку зростає, тому що працює на загальну економіку країни. Для досягнення мети нам завжди потрібні час та гроші. По справжньому вільною і фінансово незалежною людину може зробити тільки пасивний дохід.

Тому завжди варто заощаджувати і накопичувати кошти, щоб з часом створити капітал, який приноситиме пасивний дохід. І чим раніше це почати, тим більш стійкою буде матеріальна база, тим більшу фінансову свободу отримує людина в зрілому віці. 

Ціна і цінність

Накопичуючи фінанси та збільшуючи свою матеріальну базу слід реально оцінювати користь, яку приносять певні речі. Особливу увагу звертати на великі фінансові вкладення, такі як купівля будинку чи автомобіля. Такі речі потребують багато грошей, і можуть стати обтяжливими в утриманні, і, як наслідок, зменшують фінансову стійкість. 

Намагайтесь купувати активи, які можуть приносити дохід. Якщо навпаки, придбана річ потребує витрат, то вона стає нашим пасивом. Як приклад: автомобіль для таксиста це актив, а для молодої родини, що використовує машину тільки для поїздок на відпочинок – це пасив. Так, мати великий будинок чи автомобіль – це приємно, але спочатку потрібно створити активи, які будуть генерувати пасивний дохід.

Фінансові цілі

Коли на меті фінансова свобода, то обов’язково потрібно мати уявлення, як цього досягти. Великі цілі надто складні і віддалені. Мрію потрібно розділити на більш реальні маленькі фінансові цілі та запланувати їх досягнення. Так простіше рухатись на вперед. Маленькі, обов’язково досяжні цілі, поступово, крок за кроком, приведуть до здійснення мрій.

Щоб зібрати необхідну суму, корисними можуть стати ощадні депозити. Вони добре працюють в умовах економічної стабільності, але в умовах нестійкої економіки ми довгострокові депозити ризиковані. Банки пропонують багато короткострокових ощадних програм від 7 днів до 12 місяців.

Ризики

Неможливо передбачити майбутнє, але можливо передбачити ризики. Кожна людина може провести лінію: подія – можливі наслідки. І щоб убезпечити себе від негативу та від обставин, які ніяк не спрогнозувати, бажано користуватись послугами страхових компаній. Здається, що це даремно потрачені кошти. 

Але, якщо трапляються неприємності, у застрахованих людей думка змінюється. Навіть маленькі страхові внески, що були непомітні для вашого бюджету, допоможуть компенсувати незаплановані витрати. Тому варто обрати страхову компанію з хорошою репутацією і застрахуватись.

Такі прості правила фінансової поведінки допоможуть вам планувати сімейний бюджет і правильно розпоряджатись особистими фінансами. Використовуйте наші поради, плануйте і заощаджуйте особисті фінанси та ставайте фінансово вільними!

Оригінальна стаття