
Як підготувати цибулю сіянку до посадки
Що собою являє цибуля сіянка? Це посадковий матеріал – сіянка, отримана шляхом вирощування з насіння. Сіянка потрібна для отримання врожаю цибулі. Його господарі або вирощують самі, або купують навесні перед посадкою. Другий варіант менш клопіткий, через те, що зберігати насіння непросто, і процес вирощування і збору трудомісткий. Незалежно від того, свій матеріал у садівників або куплений, потрібно провести правильну підготовку цієї цибульки до посадки, і правильно її посадити, щоб отримати хороший урожай цього базового продукту харчування.
Критерії вибору сіянки цибулі
Параметри, за якими робиться вибір сорту – це смакові характеристики, форма, стійкість до погодних умов. Вибираючи сіянку, потрібно відчути запах, який виходить від цибулин. Повинен бути цибульний запах, але не вологості, гнилі або цвілі.
Хороша якісна сіянка повинна шелестіти при пересипанні. На цибулині не повинно бути слідів шкідників, хвороб або псування, а також механічних пошкоджень. Колір лушпиння рівномірний без плям.
На замітку. Купуючи сіянку цибулі, слід звернути увагу на фракцію цибулі. Якщо є ознаки активації внутрішнього потенціалу, поява зеленої частини рослини, а посадка передбачається через місяць-півтора, то від покупки такої сіянки слід відмовитися.
Важливу роль відіграє розмір цибулин. Сіянка буває малогніздова, середньогніздова і багатогніздова. Дві останніх групи висаджуються навесні, першу групу можна садити під зиму. Розмір цієї сіянки – 10-15 мм.
Сіянка не відноситься до вибагливим культур, але, як будь-яка городня рослина, вимагає до себе уваги. Тому потрібно враховувати екологію і кліматичні умови місць зростання і створити для цибулинних грядок найбільш сприятливий клімат. У цьому випадку вони відгукнуться хорошим урожаєм.
Підготовка грунту
Ранньою весною, після закінчення заморозків, в підготовлену землю висаджується сіянка. Грунт під посадку готується восени. Він повинен бути пухким, щоб повітря проходило до коріння рослини. Ділянка під посадку повинна бути освітлена, що дозволить прогріватись сонцем протягом дня.
Перш за все, слід врахувати закони сівозміни. Цибуля прекрасно росте на грядках, де сезоном раніше виростали горох, капуста, гарбузи, редиска, кабачки, огірки. Погані попередники на передбачуваному місці висадки сіянки цибулі – це часник, помідори і морква. Слід це врахувати, щоб не розчаруватися восени, не отримавши очікуваний урожай.
Ще одна важлива умова отримання хорошого врожаю – це правильний вибір сорту цибулі, який підходить для вирощування в конкретному регіоні. Останнє – це правила агротехніки. Господарі, які використовують органіку на своїй ділянці, вносять перепрілий гній і осінню перекопують. Свіжий гній вносити не рекомендується, так як в ньому можуть перебувати у великій кількості насіння бур’янів. Комплексні добрива, до складу яких входять калійні і фосфорні добрива, вносяться навесні в кілька етапів. Цибуля не дуже любить високу концентрацію солей мінеральних добрив. На родючому доброму грунті виростає велика, красива цибуля.
Методи підготовки сіянки цибулі до посіву
Крім зазначеної вище підготовки грунту, потрібно знати, як підготувати сіянку цибулі до посадки навесні. Посадковий матеріал, як правило, готується з осені. Якщо це вирощена власноруч сіянка, її потрібно зберігати при правильному температурному режимі в приміщенні без підвищеної вологості.
Важливо знати! Не можна зберігати цибулю сіянку в поліетиленових пакетах. У приміщенні має бути присутня вентиляція або постійне провітрювання
Використовуючи багатий досвід садівників і їх рекомендації, перш ніж садити сіянку в грунт, потрібно впорядкувати посадковий матеріал за розмірами. Після цього провести комплексну обробку: зробити знезараження та обробку сіянку фітоспоріном від цибулевих хвороб, бактерій і грибка; провести заходи щодо запобігання загнивання насінини, а також підвищенню стійкості до всіляких шкідників і катаклізмів природи.
Зверніть увагу! Підбираючи посадковий матеріал, необхідно знати, що дрібні цибулинки (діаметром менше 1 см), дають невеликі за розміром цибулини і не утворює стрілок, велика сіянка частіше випускає стрілки. Не можна зберігати великі і середні фракції цибулини при низьких температурах. Це так само призводить до утворення на цибулині стрілки.
Метод прогрівання
Куплений в магазині посадковий матеріал необхідно просушити, розсипавши цибулини в теплому місці при кімнатній температурі +20 – + 24 С. Якщо цибулька вирощена самостійно і зберігалась весь період до висадки при невисокій температурі + 18 ° С, її також потрібно прогріти, щоб запустити процеси росту. Метод прогрівання попереджає в подальшому утворення стрілок, а також різні цибульні захворювання.
Прогрівання треба починати за два-три тижні до посадки з температури 20 С. Наступний етап прогріву – до 10 годин при температурі 30-40 ° С. Не можна допускати перегріву сіянки, інакше проростання його помітно знизиться.
Метод замочування
Ще один метод підготовки до посіву полягає в замочуванні. Це важливий момент, тому що сіянка проходить дезінфекцію, необхідну для вирощування здорової цибулини. Сіянку потрібно опустити на 10-15 хвилин в гарячу воду. Краще це робити в сітці, щоб її було зручно діставати з посудини. Температура води – від 45 до 50 С. Після такого різкого прогріву воду злити, цибулю остудити холодною водою.
Стимуляція росту
Незалежно від методу прогрівання, досвідчені господарі рекомендують провести стимуляцію зростання передпосівного матеріалу. Скільки тримати головки цибулі в хімічному розчині, зазначено на інструкціях до препаратів.
Крім цього садівники, як варіант, рекомендують замочування сіянки в розчині комплексних добрив протягом п’яти годин. Дозування наступне: на 5 літрів води чайна ложка комплексного добрива для овочів.
В даний час препаратів, що прискорюють ріст коренів і знезаражування головки цибулі, досить, вони завжди є в наявності в спеціалізованих магазинах. Стимулятори росту – хороша допомога для прискорення появи сходів і збільшення врожайності.
Зверніть увагу! Якщо робити посадку цибулі під зиму, сіянка не обробляється стимуляторами росту.