11 вересня – суворий піст. Усікновення голови Іоанна Предтечі: традиції, прикмети і заборони

11 вересня - суворий піст. Усікновення голови Іоанна Предтечі: традиції, прикмети і заборони
11 вересня - суворий піст. Усікновення голови Іоанна Предтечі: традиції, прикмети і заборони

Кожен рік усікновення голови Іоанна Предтечі відзначається 11 вересня.

Предтечею Іоанна Хрестителя називають тому, що він передував Христу, тобто готував людей до прийняття Сина Божого на землі. Хрестителем – оскільки хрестив Ісуса Христа у водах Йордану. Голову Івану Хрестителю відтяли за наказом правителя Галилеї Ірода. Пророк засуджував царя за неправедне життя, тому його і зненавиділа дружина Ірода Іродіада.

Якось під час святкування дня народження Ірода донька Іродіади Саломея настільки сподобалася цареві своїми танцями, що той пообіцяв виконати будь-яке її прохання. За намовою матері Саломея зажадала подати їй на блюді голову Іоанна Хрестителя, що й було зроблено.

Усікновення голови Іоанна Предтечі: що не можна робити в цей день

– це день суворого посту, тому заборонено їсти не тільки м’ясне та молочне, а навіть рибу. Вважається, що, провівши цей день на хлібі й воді, можна просити Бога про зцілення хвороб; – тримати в руках будь-що гостре, у це свято віряни навіть не нарізають хліб, а ламають його. У народі кажуть: “Хто на Усікновення ножем користується, сам залишиться без голови”; – їсти що-небудь, що нагадує голову, наприклад, капусту, яблука, кавуни (кругле асоціюється з відрубаною головою Хрестителя); – особлива заборона стосується капусти – не можна зрізати качани і шинкувати її; – під заборону потрапляє в цей день і червона їжа, яка асоціюється з кров’ю; – не прийнято пити будь-які напої червоного кольору; – категорично не можна подавати до столу на блюді, адже голову святого подали Саломеї саме так; – співати і танцювати: це пов’язано з танцем Саломеї; – працювати, а також займатися домашніми справами; – сваритися, оскільки саме гнів і злість стали причиною смерті Іоанна; – в цей день священики не проводять обряд вінчання.

Народні прикмети на Головосіка

Як чути грім, то має бути тривала й тепла осінь.

Ранній відліт журавлів – на ранню весну.

Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.