29 січня – День пам’яті Героїв Крут: що має знати кожен

29 січня - День пам'яті Героїв Крут: що має знати кожен
29 січня - День пам'яті Героїв Крут: що має знати кожен

У 2018 році виповнилось 100 років з дня тієї битви…

Повні відомості про бій під Крутами не встановлені. Так, залишається нез’ясованою точна кількість учасників битви з обох сторін. За різними даними, учасниками трагічної події були від 300 до 600 гімназистів, студентів і курсантів і від 3 до 6 тисяч війська більшовиків.

Передувало події прийняття Українською Центральною Радою IV Універсалу (кінець січня 1917 року), який проголошував незалежність Української Народної Республіки (УНР). УНР сподівалася на федеративні відносини з Росією. Але прийшовши до влади більшовики висунули УНР умови, за якими відділення України було можливо тільки за умови втручання в її внутрішні справи. Більшовики отримали відмову, після якої почався наступ їх військ на Україну.

Через рік більшовики взяли під контроль Харківську, Катеринославську і Полтавську губернії і розгорнули наступ на Київ. 29 січня 1918 року на залізничній платформі біля селища Крути і села Пам’ятне більшовицька армія Михайла Муравйова вступила в бій зі студентами, школярами та 20 офіцерами. У розпорядженні українців на той момент були близько 16 кулеметів і одна гармата.

За даними Українського інституту національної пам’яті, в Крути на підкріплення направили першу українську юнацьку школу ім. Б. Хмельницького. Також туди вирушили студенти-добровольці і добровольці з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина.

Учасники бою під Крутами

Після багатогодинного бою українці організовано відступили від станції “Крути” до своїх ешелонів. У цей момент близько 30 молодих людей з резерву потрапили в полон і були розстріляні більшовиками наступного дня.

Учасники бою під Крутами

Всього ж в бою загинули від 70 до 100 чоловік, які воювали на українській стороні. Бій дав можливість на кілька днів затримати більшовиків під Києвом і час для підписання Брест-Литовського миру.

День пам’яті Героїв Крут святкується на офіційному рівні після указу президента, виданого 15 січня 2007 року.

Джерело