Чому і у кого болить голова восени

Восени на нас чатують не лише застудні захворювання, а й загострюються багато хронічних недугів, насамперед серцево-судинних.

Як допомогти собі самому, а в яких випадках слід негайно викликати «швидку», розповіла сімейна лікарка Сілецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини Марія Бусько.

– Підвищена вологість, похолодання і підвищення атмосферного тиску в осінній період неминуче призводять до зміни судинного тонусу, — пояснює пані Бусько. – А всі, мабуть, знають, що спазми судин викликають серцеві та головні болі, а часом і запаморочення. В людини нерідко з’являються тремтіння в руках і ногах, пітніють долоні.

– Це тому в лікарнях побільшало пацієнтів із підвищеним тиском і серцевими нападами?

– Маємо традиційне сезонне загострення гіпертонії та серцевих хвороб, і для медиків жодної дивини нема. За статистикою, кількість гіпертонічних кризів восени перевищує показники зими, весни й літа.

– Ви казали про зміни погоди, проте осінь у Львові цього року напрочуд тепла, здавалося б, немає різких стрибків температурного стовпчика.

– Насправді є не загальні, а сильні добові стрибки: адже ночі стали прохолодними, температура опускається до +3 градусів, а вдень маємо поза +20. І таке коливання набагато шкідливіше для гіпертоніків, бо вони є дуже метеочутливими. Метеочутливість гіпертоніків — звичайне явище, їх ще називають метастабільністю людьми, бо вони миттєво реагують на всі зміни погоди. До слова, аномально тепла осінь свідчить про глобальні зміни клімату. І судини гіпертоніків також змушені «прилаштовуватись» до цих змін. А це непросто, особливо для людей старшого віку.

– Які симптоми повинні насторожити людину? Коли слід звертатись за кваліфікованою допомогою?

– Багато хто навіть не підозрює про свій діагноз, не носить зі собою препаратів для зниження тиску, бо вважає себе здоровим. Між тим, у всьому світі гіпертонія «помолодшала». Відтак, ви мусите знати свій нормальний тиск, вимірявши його бодай 3-4 рази у стані абсолютно доброго самопочуття. Це потрібно для того, щоб орієнтуватися, що робити в моменти тривалого головного болю (особливо, якщо він супроводжується тремтінням, ознобом чи навіть незначною нудотою). У медичних довідниках ви можете прочитати, що за кваліфікованою медичною допомогою слід звертатися, коли ваш тиск показує 180/120 мм рт.ст. Однак погодитись із цим не можу, бо для когось небезпечними показниками є 160/110 мм рт.ст., а в деяких гіпотоніків гіпертонічний криз може статися вже при 140/90 мм рт.ст. Все дуже індивідуально. І запам’ятайте головне: при головному болю і підвищеному тиску, якщо ви раніше жодних ліків для пониження тиску не приймали, слід скористатися не тим, що дала бабуся або порадила сусідка, а все ж порадитись із лікарем. Адже сьогодні у продажу дуже багато препаратів, які мають різну інтенсивність дії. І надто сильний препарат може понизити ваш тиск дуже різко, що вкрай небезпечно.

А особливо зверніть увагу на такі симптоми: інтенсивні болі або значний дискомфорт за грудиною чи в області серця, порушення мови, слабкість в одній руці, асиметрія обличчя при усмішці, інтенсивний головний біль, що супроводжуються сплутаністю свідомості та розладами зору, нудота і блювота, задишка, судоми або ж втрата свідомості. Вони можуть свідчити про інсульт, а це – негайна госпіталізація.

– Наступними вихідними ми перейдемо на зимовий час, перевівши стрілки годинника на годину назад. Чи впливає це на наше здоров’я?

– Справді, спершу ми відчуватимемо деякий дискомфорт, але впродовж кількох днів організм пристосується й увійде у звичний ритм. Зайвих навантажень у ці дні та експериментів над собою робити не треба. Проте, і занадто сильно себе «накручувати» в очікуванні погіршення самопочуття теж не варто. Гіпертонікам загалом притаманна тривожність, але нервувати ще й з цього приводу для них, як і для всіх інших, точно не корисно. Налаштуйтеся, що все буде добре.

Джерело