ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ ТА ЛИСТЯ І ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ЦИМ ЯВИЩЕМ?

Кожного року по завершенню сезонних польових робіт українські села та містечка поглинає суцільний дим. І ні, це не стихійна пожежа, не палюче сонце чи недбале поводження з вогнем у лісі. Причиною ядучого диму є наші українські дбайливі господарі, які щоосені спалюють на своїх городах, полях та присадибних ділянках усе бадилля, бур’яни, листя, траву, дрібне сміття та інші відходи. І так з року в рік.

Таке враження, що населення одержиме вірою в необхідність палити суху траву. Спалювання перетворилося мало не на священний ритуал, що передається із покоління в покоління, бо “куди ж мені це подіти?!”.

А тим часом з кожним роком в Україні зростає сумна статистика різноманітних захворювань: від різноманітних видів алергій до онкології. І люди навіть не усвідомлюють, що вбивають себе самі.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ?

Необізнаність населення в небезпеках, які несе в собі паління трави є однією з причин, чому це явище досі побутує у наших краях, причому настільки масово. Отож, слід кожному пояснити і доступно донести, НАСКІЛЬКИ це НЕБЕЗПЕЧНО.

НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

В першу чергу, спалювання трави, бадилля та інших відходів є небезпечним для здоров’я. Дуже небезпечним. І це слід затямити кожному палію.

  • Викиди у повітря шкідливих для здоров’я хімічних сполук, зокрема діоксинів

Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків, у повітря вивільняється приблизно 9 кг (!) мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук.

Наприклад, з тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, що здатен викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Для тих, кого слово діоксин не лякає, ось коротка довідка:

Потрапивши в організм людини, діоксин довгий час зберігається в ньому завдяки своїй хімічній стійкості і здатності поглинатися жировими тканинами, в яких він і відкладається. Період напіврозпаду діоксину в організмі людини – 7-11 років!

Короткочасна дія на людину високих рівнів діоксину може призвести до патологічних змін шкіри, а також до змін функції печінки. Тривала дія призводить до ушкодження імунної системи, нервової системи, ендокринної системи і репродуктивних функцій.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ ТА ЛИСТЯ І ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ЦИМ ЯВИЩЕМ?
  • Вивільнення в повітря пестицидів

На присадибних ділянках рослини нерідко кроплять пестицидами, які також вивільняються у повітря при спалюванні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке навесні господарі обробляють від колорадського жука.

Потрапляння пестицидів в організм людини викликає утруднення дихання, ураження центральної нервової системи, сильний головний біль, розлади шлунку та підвищення температури, а також може спровокувати розвиток алергічних реакцій.

  • Викиди у повітря важких металів

З листям, як правило, спалюють і безліч різноманітного дрібного сміття, наприклад, поліетиленові пакети чи пластик, що суттєво посилює забруднення атмосфери над містом.

При згорянні поліетиленового пакету в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною дертя в горлі та кашлю.

Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми утворюється канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання.

Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано в період паління трав тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

ОТОЖ, ПІДСУМУЄМО. СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ ТА ІНШИХ ВІДХОДІВ НЕСЕ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я БЕЗЛІЧ НЕБЕЗПЕК:

  • розвиток алергії
  • утруднення дихання, кашель, першіння в горлі
  • сильний головний біль
  • підвищення температури
  • респіраторні захворювання
  • зниження здатності організму протистояти мікробам
  • ушкодження імунної, нервової, ендокринної системи і репродуктивних функцій
  • розлади шлунку
  • онкологічні захворювання

ЗАБРУДНЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

У природі все передбачено так, щоб трава та кущі росли після зими самі, без “допомоги” підпалів. За зиму трава перегниває і не є перешкодою для молодої порослі. Це стосується і гілок, що також згодом перегнивають. Якщо люди вважають, що підпалюючи стару траву та бадилля, таким чином допомагають природі – вони просто сліпо обманюють самі себе.

Під час сезонного спалювання згорає не тільки суха трава, а й накопичена в ґрунті органіка, збільшуючи викиди вуглекислого газу, що посилює так званий “парниковий ефект”, який призводить до несприятливих змін і коливань клімату на планеті.

Дим від вогнищ може утворювати смоґ і надовго зависати у повітрі. У цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій.

А задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

Спалювання трави є причиною загибелі кладок і місць гніздування птахів. Також у вогні можуть загинути і постраждати звірі, плазуни, земноводні, особливо зайці, їжаки та жаби. За сильної трав’яної пожежі гинуть майже всі тварини, які живуть в сухій траві або на поверхні ґрунту.

ОТОЖ, ПІДСУМУЄМО. СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ ТА ІНШИХ ВІДХОДІВ ЗАВДАЄ ЖОРСТОКИЙ УДАР ПО ЕКОЛОГІЇ:

  • гинуть рослини, звірі, плазуни, земноводні та комахи
  • дим від вогнищ утворює смоґ
  • посилення “парникового ефекту”, який призводить до несприятливих змін і коливань клімату на планеті

НЕПОПРАВНА ШКОДА ВЛАСНОМУ ГОСПОДАРСТВУ

Під час спалювання трави гине багато комах, їхніх личинок і лялечок. У вогні горять всі живі істоти – сонечка, туруни, дощові черв’яки та інші комахи, які беруть участь в процесі формування ґрунту та роблять його пухким.

При випалюванні трави гине уся корисна мікрофлора ґрунту, що призводить до зниження його родючості.

У результаті випалювання сухої трави збіднюється видовий склад рослинності і тваринного світу. Після підпалів виживає лише найбільш стійка та невибаглива трава – переважно, бур’яни.

ОТОЖ, СПАЛЮВАННЯ ТРАВИ ЗАВДАЄ НЕПОПРАВНОЇ ШКОДИ ВЛАСНОМУ ГОСПОДАРСТВУ:

  • зниження родючості ґрунту
  • збільшення росту бур’янів
  • загибель усієї мікрофлори ґрунту

ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ПАЛІЯМИ, АБО ЧОМУ ЗАКОН НА ВАШІЙ СТОРОНІ

По-перше, кожному необхідно усвідомити основне правило: “Спалювання – шкідливе і небезпечне!”. По-друге, боротися із ним необхідно кожному, починаючи із себе, власної сім’ї, сусідів та друзів.

  1. Намагайтеся донести отриману інформацію про шкоду спалювання трави своїм знайомим, особливо старшим сусідам, людям похилого віку, які, можливо, не мають доступу до Інтернету та просто не усвідомлюють того, яку небезпеку несе в собі те, що вони роблять за звичкою щороку.
  2. Спокійно та доступно поясніть їм усю непоправну шкоду і запропонуйте альтернативний варіант – розкинути суху траву та бадилля по городу чи полю. Поясніть, що нічого шкідливо не станеться, навпаки, за зиму трава перегниє і стане додатковим добривом для ґрунту.
  3. В селі чи містечку можна організувати громадські слухання чи зустрічі, де б людям пояснювалася шкода спалювання трави та пропонувалися інші варіанти збування сухої трави.
  4. Вчителі у школах можуть провести дітям уроки екології, присвячені цій темі.
  5. Врешті-решт, найбільш авторитетним для старшого населення в селі завжди залишається священик. Під час недільної оповіді він також може наголосити на шкоді спалювання трави.
  6. А якщо навіть ці заходи не допомагають, пам’ятайте – закон на вашій стороні!

За матеріалами