Сьогодні – Страсна п’ятниця. Звичаї і традиції цього дня

Сьогодні – Страсна п’ятниця. Звичаї і традиції цього дня
Сьогодні – Страсна п’ятниця. Звичаї і традиції цього дня

Головним християнським обрядом у страсну п’ятницю є винесення плащаниці. Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з Хреста. Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, як дослідили учені, шляхом великого випромінювання.

Це єдиний день в році, коли не правиться Служба Божа, є лише Вечірня з винесенням Плащаниці. Її виносять у другій половині дня. Іде тричі обхід довкола церкви з Плащаницею, яку несуть за чотири кінці священики або старші парафіяни. Після обходу Плащаницю кладуть на приготований стіл посередині церкви. Віруючі приступають до Св. Плащаниці і побожно її цілують. Божий гріб прикрашають квітами і лампадками, за ним ставлять хрест без Розп’яття з полотном.

В Галичині в Страсну п’ятницю дзвони замовкають. У дзвіниці до бантини чіпляють грубу дерев’яну дошку, і замість дзвонів дзвонар двома дерев’яними молотками  «виклепує»  по цій дошці, сповіщаючи людей про службу Божу. В момент виносу плащаниці діти також вистукують спеціяльними ручними калатальцями.

Віруючі люди не їдять нічого до виносу  плащаниці. Повернувшись з церкви, родина сідає за стіл вечеряти. Вечеря у Страсну п’ятницю — пісна, навіть риби їсти в цей день не годиться. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

У цей страсний день не можна ні шити, ні рубати дров, ні співати. Господиням дозволялось тільки пекти паски та садити капусту. “Як тільки посадять паски в піч і загнітять їх свяченою вербою, йдуть на город садити розсаду капусти – щоб здорова як паска була. Але якщо паска не вдасться, верх западе, або пустою буде, то вважалось, що це знак на поганий врожай та негаразди в усій родині”.

До плащаниці християни приступають не тільки у п’ятницю, але й в суботу цілий день.

Джерело

Спішімо нині до Христа!
Це ж Страсна П’ятниця свята.
Спішім сердечно помолиться
Біля святої Плащаниці.
Лежить Христос так, як колись
І просить всіх нас:
— Помолись, і буде прощено тобі
За всі гріхи твої земні….

Лежить Ісус. В тім супокої
Він зовсім поруч із тобою….
Ось бачиш: рани пресвяті,
Де цвяхи били кати злі….
О Господи святий! Ісусе!
До Тебе щиро я молюся.
Ти вмер за наші всі гріхи,
Щоб всі покаялися ми.
Ти вмер за нас всіх на хресті,
Прийнявши муки нелюдські…
Ти вмер. Та потім все ж Воскрес!
Явивсь, Ісусе, Ти з небес!

Спішімо нині до Христа!
Це ж Страсна П’ятниця свята.
Спішім сердечно помолиться
Біля святої Плащаниці!…

© Євгенія Юрчишина – Кулик