Вербна неділя: походження свята, традиції і народні прикмети

Вербна неділя: походження свята, традиції і народні прикмети

Вербна неділя:

Вербна неділя – це перехідне церковне свято, тому воно не має фіксованої дати. Вона залежить безпосередньо від дати Воскресіння Христового і відзначається рівно за тиждень до нього.

Вербна неділя: походження свята

Християни відзначають Вербну неділю вже 11 століть. Історія походження цього свята описана в Біблії. Напередодні Ісус Христос воскресив померлого Лазаря у Віфанії, і звістка про це чудо розлетілася по всіх сусідніх містах.

Відтак, коли Ісус вирішив відвідати Єрусалим, місцеві жителі, знаючи про дива Спасителя, зустрічали його зеленими пальмовими гілками та вітальними вигуками: “Осанна!” (“Врятуй нас”). Месія в’їжджав у Святе місто верхи на віслюку, здійснюючи пророцтво Захарії. При цьому багато людей навіть стелили йому під ноги власний одяг, щоб отримати благословення Спасителя. Уже через тиждень ті самі люди кричали “Розіпни його…”.

І досі християни вшановують чудо Ісуса, як і дві тисячі років тому. Цей день отримав назву Вхід Господній в Єрусалим, а в народі його стало прийнято називати Вербною неділею, адже святкування регулярно припадає на 7-й день тижня.

Традиції на Вербну неділю

В церкві під час всеношної служби українці освячують гілочки верби, а опісля приносять їх у дім і ставлять біля ікони. Цілий рік вони охоронятимуть сім’ю від нещасть, адже освячена верба має цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, а оселю – від пожеж і природних лих.

Спитаєте, чому саме верба? Усе дуже просто: у наших широтах пальми не ростуть, тому слов’яни обрали для себе символічне дерево – вербу, яка розпускається однією з перших і вже зеленіє до цього дня. Ось чому свято Входу Господнього в Єрусалим отримало назву Вербна неділя.

Вербна неділя: оригінальні варіанти декору із вербових гілок (40 фото)

Ще одна дуже популярна традиція в Україні: бити один одного гілками освяченої верби і примовляти “Не я б’ю, лоза б’є, від нині за тиждень буде Великдень!”. Таким чином українці вітають один одного зі святом та бажають здоров’я і благополуччя в родині. А щоб жодна хвороба до вас не причепилася – радять з’їсти 9 бруньок верби.

Загалом Вербна неділя – це сімейне свято, тому його краще провести з рідними. Крім того, у цей час ще триває Великий піст, тому християнам дозволене тільки невелике послаблення. Перед найсуворішим тижнем посту – Страсним – можна поласувати рибою та вином.

Не я б’ю – верба б’є, за тиждень – Великдень! Вірші, привітання з Вербною неділею

Вербна неділя: народні прикмети

  • Верба розпустилася на Вербну неділю – рік буде вдалим.
  • Якщо на Вербну неділю йде дощ – варто чекати хорошого врожаю;
  • Верба бездоріжжя веде, проганяє з річки останній лід.
  • Мороз на Вербну неділю – до врожаю ярих.
  • Який вітер на Вербну неділю, таким і все літо буде.
  • Ясна погода – до врожаю фруктів.
  • З’їсти “котик” свяченої верби – вирішиться важлива справа.
  • Вдариш по тілу гілочкою верби – буде міцне здоров’я весь рік;
  • Посадиш кімнатну рослину на Вербну неділю — прийде багатство в будинок.

Джерело