Все про основні показники аналізу крові. Збережіть собі, щоб знати розшифровку аналізу крові!

Все про основні показники аналізу крові. Збережіть собі, щоб знати розшифровку аналізу крові!
Все про основні показники аналізу крові. Збережіть собі, щоб знати розшифровку аналізу крові!

Аналіз крові — найперший і найважливіший метод діагностики стану здоров’я організму.

Кров містить велику кількість різноманітних компонентів, кожен з яких має свою функцію і показник норми.

Базовим дослідженням є клінічний (загальний) аналіз крові. Його результати дають змогу лікарю оцінити картину і оперативно зреагувати.

Отже, ми хочемо ознайомити вас із найважливішими показниками крові та їх значеннями норми для здорової людини.

Загальні показники крові

  • Гемоглобін

Гемоглобін – один з ключових компонентів еритроцитів (червоних кров’яних тілець). Еритроцити транспортують кисень та виводять вуглекислий газ із органів і тканин. Низький рівень гемоглобіну може вказувати на анемію, внутрішні кровотечі або порушення роботи внутрішніх органів. Подекуди погане харчування і виснажливі дієти є однією з причин низьких показників гемоглобіну.

А ось підвищення рівня гемоглобіну спостерігається за хвороб крові й серця. Норма гемоглобіну: 130–160 г/л для чоловіків і 120–140 г/л для жінок.

  • Еритроцити

Їх ще називають червоними кров’яними тільцями. Еритроцити містять гемоглобін. Якщо показники еритроцитів не відповідають нормі — це не завжди означає наявність захворювання. У здорових людей також можуть бути підвищені показники еритроцитів, наприклад, коли вони перебувають на значній висоті в горах, у жінок також нормальним вважається зниження рівня цього показника під час менструації. Підвищення рівня еритроцитів сигналізує, зокрема, про захворювання серця, легенів, а зниження — про анемію або хронічні запальні процеси.

Нормальні показники такі: у чоловіків — (4,0–5,1)×1012 /л, у жінок — (3,7–4,7)×1012/л.

  • Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)

Основне значення — показник наявності запального чи патологічного процесу в організмі. Підвищення ШОЕ свідчить про запалення, а також спостерігається у разі травм чи операцій, наявності онкологічного процесу, після пологів і під час вагітності. Норма для чоловіків: 2–10 мм/г, для жінок: 2–15 мм/г.

  • Лейкоцити

Білі кров’яні тільця стоять на варті нашого організму, тому їх ще називають захисниками. Якщо показники лейкоцитів ростуть, лікарі одразу розуміють: в організмі запальний процес чи інфекція. Інколи зростання рівня білих кров’яних тілець зумовлює не захворювання, а стрес чи фізичне перенапруження. А як розрізняють, чи є вірусна інфекція? Відповідь на це запитання дає знижений рівень лейкоцитів.

Показники норми можуть коливатися залежно від віку й статі людини, проте нормою вважається (4,0– 9,0)×109/л.

  • Лімфоцити

Лімфоцити — це цеглинки, з яких будується імунна система організму. Якщо зростає концентрація лімфоцитів, це сигнал про інфекційні захворювання, а низький рівень лімфоцитів — одна з ознак ВІЛ-інфекції або деяких хронічних захворювань.

Норма для дорослої людини: (1,2–3)×109/л.

  • Тромбоцити

Це клітини, що відповідають за утворення тромбів і згортання крові. Зростання рівня тромбоцитів може свідчити про порушення роботи стовбурових клітин у кістковому мозку або запальні процеси, інфекційні захворювання, крововтрату, новоутворення, цироз печінки і т.п. Бувають випадки, коли показники тромбоцитів вище норми, — це нормальна реакція організму, наприклад, після операцій.

Зниження рівня тромбоцитів може бути наслідком отруєння організму алкоголем чи важкими металами, а також ознакою захворювань печінки і селезінки.

Прийом певних лікарських препаратів також впливає на рівень тромбоцитів.

Нормальна кількість: (180–320)×109/л.

  • Глюкоза

Один з ключових показників крові. Глюкозу ще називають «цукром крові». Якщо сталий рівень глюкози в крові вище норми — це може бути ознакою такої небезпечної хвороби, як діабет. А ось низький рівень цього показника вказує на гормональні захворювання, а також сигналізує про погане харчування. Аналіз крові на глюкозу лікарі рекомендують здавати хоча б двічі на рік. Проте варто врахувати той факт, що результат звичайного аналізу на глюкозу може варіюватися залежно від стану організму (вагітність), стресу, періоду доби та багатьох інших чинників. У такому разі об’єктивнішим буде аналіз на глікований гемоглобін — показник рівня цукру в крові за останні три місяці. Він не залежить від суб’єктивних чинників.

Норма глюкози: 3,5–6,5 ммоль/л.

  • Білок загальний

Падіння рівня білка часто є наслідком суворих дієт, а також ознакою того, що печінка і нирки стали гірше працювати.

Норма: 60–80 г/л.

  • Білірубін

Загальний білірубін — це індикатор роботи печінки. Якщо розвивається гепатит або жовчно-кам’яна хвороба, сигналом про це стає підвищення рівня білірубіну.

В нормі він має бути не вище 20,5 ммоль/л.

Отже, завдяки аналізу крові можна перевірити стан свого організму і виявити порушення його роботи або захворювання. Якщо отримані результати в нормі — чудово! Це означає, що в організмі все гаразд. Проте якщо результати аналізу вищі або нижчі за норму, не спішіть панікувати. Не треба одразу ставити собі діагнози й призначати лікування! Насамперед слід порадитися з лікарем, оскільки показники можуть залежати від багатьох факторів.

Тож бережіть себе, стежте за здоров’ям: правильно харчуйтеся, займайтеся спортом або хоча б обирайте за нагоди фізичну активність: зайвий раз піднімайтеся сходами, а не ліфтом, пройдіться одну-дві зупинки пішки й проводьте більше часу на свіжому повітрі та регулярно здавайте аналізи!

Джерело