Як навчити дитину читати – робити це батьками чи доручити школі?

Як навчити дитину читати? І взагалі, хто має цим займатися – батьки вдома чи вчителі у школі? Хтось вважає, що вчити дитину читанню, письму та рахуванню, мають педагоги, адже на те вони й обирали цю професію. Я вважаю, що батьки все ж таки мають брати участь в дошкільній освіті дітей. Але з чого починати і як зацікавили свою доньку, я не знала.

Як навчити дитину читати – робити це батьками чи доручити школі?
Як навчити дитину читати – робити це батьками чи доручити школі?

Варіант, не вчити доньку читати до школи, я звісно, не розглядала. Але примушувати її до цього я аж ніяк не хотіла. Переді мною стояло питання, як навчити свою доньку читанню не примусом, а в ігровій формі. В цьому мені ну дуже допомогла стаття «Як навчити дитину читати» однієї мами, в якій вона детально розписала, не лише які методи застосовувала, щоб навчити доньку читати, а також яких помилок слід уникати батькам в процесі навчання. Саме тому досвід цієї мами я взяла за основу. До речі, знайшла я її за сторінкою у Facebook, тому слідкувати за оновленнями мені тепер надзвичайно зручно.

Як навчити дитину читати – «за» та «проти» домашнього навчання

Повертаючись до теми, де має дитина починати опановувати техніку читання – вдома чи в школі, хочу привести свої аргументи «за» домашнє навчання.

  • Всі ми знаємо, що найкраще діти опановують нові навички у формі гри. В школі навряд чи з дитиною будуть «цяцькатися». А от вдома можна все правильно організувати, щоб поступово заохочувати дитя до навчання, пояснюючи для чого йому це потрібно. 
  • На превеликий жаль, сьогодні шкільна програма для діток першого року навчання досить складна. У школі від дітей вимагають занадто багато. І якщо батьки взагалі не будуть перейматися тим, як навчити дитину читати до того, як вона піде до школи, то можуть виникнути проблеми. Дитина буде відчувати велике навантаження, адже окрім читання, будуть ще й інші предмети. В цьому випадку існує велика ймовірність, що у дитини просто зникне бажання навчатися і ходити до школи взагалі.
  • Якщо дитина піде до школи більш-менш підготовлена в плані читання, то більшість занять будуть для неї «платформою» для укріплення вже набутих знань. Всім же відома приказка: «Доки не впріти, доти не вміти».

Якщо батьки бачать, що їхня дитина сам проявляє ініціативу до читання, то чому б не спробували підготувати дитину до школи вдома – без поспіху і якихось там оцінок, в позитивній домашній атмосфері? Думаю, що це просто необхідно. Адже, йдучи до школи, вчителі обов’язково запитають вас: «А що вміє ваша дитина?». Тобто певні вимоги до першачків однозначно існують. Тільки от тоді питання, як навчити дитину читати до школи, батькам вирішувати буде вже запізно.

Зрозуміти противників домашнього навчання якоюсь мірою можна. Але які аргументи мають вони?

  • По-перше, школа – це саме те місце, де навчають. Навіщо тоді йти до першого красу, якщо дитина вже все опанувала вдома?
  • По-друге, у дитини має бути дитинство, а для навчання у неї ще все життя буде попереду.

Зрозуміло, що батьки з такою життєвою позицією не будуть перейматися тим, як навчити дитину читати і як підготувати її до школи. Та чи не лінь «керує» такими батьками? Адже, щоб навчити дітей читати, не достатньо мати на книжковій поличці «Букварик».

Як навчити дитину читати – «за» та «проти» домашнього навчання
Як навчити дитину читати – «за» та «проти» домашнього навчання

Як ми навчили свою дитину читати

Фонетична або звуко-буквена методика, про яку йдеться у вище згаданій статті, імпонувала мені з декількох причин:

  • По-перше, саме таку методику застосовують у школах для навчання діток читанню.
  • По-друге, сподобався розподіл процесу навчання на етапи (вивчення звуків та букв, формування складів, читання простих речень).
  • По-третє, застосовувалась ігрова форма навчання на початковому (основному) етапі, що в питанні як навчити дитину читати є дуже важливим (малювання букв на піску або крейдою на асфальті, ліпка їх з пластиліну і т.д.).

Перші результати я помітила вже через 2-3 тижні – донька за такий короткий проміжок часу вивчила всі звуки та букви. Звичайно, далі процес навчання трохи затягнувся. Але я й не намагалася навчити дитину читати як найшвидше. Для мене було головне інше, а саме щоб доньці було цікаво й у неї не пропав азарт до навчання в цілому.

В цьому році донька пішла до першого класу. Звичайно, моїй дитині ще є над чим «працювати», але я бачу, що домашнє навчання читанню значно полегшило її «адаптацію» до букв у шкільних стінах. Тому, я ні разу не пожалкувала, що зробила саме такий вибір – починати навчати дитину читати до школи.

До речі, щодо вищезгаданого сайту «Твоя Сім’я». Він зацікавив мене ще й тим, що там  звичайні тато і мама просто та цікаво розповідають про свій досвід у вихованні дітей, порушують питання дитячого здоров’я і навіть стосунків у сім’ї. Для мене це стало без перебільшення справжньою «знахідкою», адже такий сімейний підряд я зустріла вперше)).