14 фактів про Японію, які викликають захоплення і заздрість

Японія – країна з унікальним колоритом і віковими традиціями, які передаються з покоління в покоління. Ця країна може йти в ногу з часом, але при цьому не втрачає своєї самобутності. Іноді здається, що японців привезли з іншої планети або вони прибули на Землю з майбутнього. Їх підхід до повсякденних речей змушує дивуватися і захоплюватися одночасно.

Ми вирішили поділитися з вами 15 причинами для білої заздрості жителям Японії.

1. Естетика відіграє величезну роль у житті японців

Ця зупинка в Японії придумана для того, щоб люди могли просто вийти з поїзда і насолодитися пейзажем.

Якщо на Заході естетику сприймають більше як філософію, то в Японії вона вважається невід’ємною частиною повсякденного життя. У традиційній японській культурі є кілька базових понять, які визначають сутність прекрасного. Серед важливих складових японської естетики – підкреслення простоти, цілісності природи і людини, а також вдумливий підхід до життя.

2. Відсутнє поняття «мародерство»

Японія схильна до землетрусів, але під час стихійних лих в країні не буває актів мародерства. Невідомо навіть, чи є взагалі таке слово в японському словнику. Якщо ввести в гугл «мародерство в Японії», то ви знайдете безліч статей іноземних журналістів, які розповідають про те, що в Японії не грабують порожні будинки і магазини. Можливо, вся справа в дисципліні і ввічливості. Японське суспільство з покоління в покоління вишиковувало систему, здатну забезпечувати порядок в екстремальних умовах.

3. Японська мова має кілька рівнів ввічливості

В японській мові розрізняють 4 рівня ввічливості: розмовний, шанобливий, ввічливий і дуже ввічливий. Є особливі правила, за якими необхідно вибрати потрібний тип мовлення. Так, молодший за віком повинен використовувати більш шанобливу форму по відношенню до старших. Ця різниця дотримується навіть серед братів і сестер. Практично будь-яку розмову в Японії починають зі слова «сумімасен» («вибачте»), тобто людина заздалегідь просить вибачення за те, що забере ваш час.

4. В Японії майже немає заробітчан

Японія – країна з самобутньою культурою. До недавнього часу там майже не було гастарбайтерів, так як мінімальна зарплата іноземного робітника перевищувала середній оклад японця. Шлях до країни був відкритий лише висококваліфікованим фахівцям. Правда, в минулому році японський парламент дозволив використовувати працю приїжджих. Для того щоб отримати робочу візу, кандидатам необхідно здати іспит на знання мови і на відповідність спеціальності. Крім того, низькокваліфікованим мігрантам не можна привозити з собою сім’ї.

5. У країні поширене усиновлення дорослих чоловіків

Практика усиновлення чоловіків – макоеші – сягає корінням XIII століття. У японському суспільстві сім’я грає важливу роль. Зазвичай на чолі сім’ї або бізнесу стають сини. Але що робити тим, у кого немає дітей або народжуються одні дочки? Для цього був розроблений механізм залучення чоловіків «з боку». Це дозволяє сім’ям розширювати свій родовід, а також отримувати спадкоємців, яким можна передати сімейний бізнес. Наприклад, глава автовиробника Suzuki Осама Судзукі – 4-й усиновлений спадкоємець корпорації.

6. Японський сад як окремий вид мистецтва

Основні принципи японського садового мистецтва були закладені ще в VIII столітті. Земля в Японії – дуже цінний ресурс, жителі намагаються використовувати кожен вільний сантиметр. Причому для японців важливо, щоб все було в гармонії з природою, тому вони створюють красиві сади, організовують невеликі водойми з кольоровими рибками і черепашками, а також влаштовують сади каменів. Такі сади символізують досконалий світ природи.

7. Дивовижні тварини

Для любителів тварин в Японії створені всі умови. У країні є численні кафе, де можна поспілкуватися з котами, собаками і птахами. Крім того, на острові Хоккайдо, розташованому на півночі країни, можна побачити досить незвичайних мешканців: наприклад крихітних білок-літяг, “плачучих кроликів”, червоних панд. А також там водяться руді лисиці, червоні білки і багато інших тварин. Можна побачити вельми незвичайних мешканців.

8. Токійський Діснейленд – один з кращих в світі

Японський Діснейленд – перший парк Діснея, побудований за межами Америки. Він був створений аналогічно з каліфорнійському, але перевершує його за розмірами і вважається найкрасивішим з усіх Діснейлендів світу. Поруч з ним знаходиться величезний аквапарк DisneySea. Сьогодні весь розважальний комплекс на березі Токійської затоки носить назву Tokyo Disney Resort. Це найдорожчий тематичний парк в світі.

9. У Японії поширений довічний найм на роботу

У великих корпораціях і державних установах Японії зі співробітником часто укладають «довічний» трудовий договір. Людина може займати посаду до тих пір, поки здоров’я дозволятиме виконувати свої обов’язки. Після університету японець йде на роботу в компанію і працює там до виходу на пенсію. За цей час у нього є можливість кілька разів просунутися по службі. Плюсом такого найму можна вважати той факт, що працівник нерозривно пов’язаний з компанією і розуміє, що його особисте благополуччя залежить від успіху фірми.

10. Вкрай важливим є інститут визнання помилок

Бусідо – кодекс самурая, який актуальний в Японії до цих пір. Честь і визнання помилок є ключовими складовими японської культури і грають важливу роль в житті. Відомі випадки, коли японські політики йшли зі своїх посад у відставку через те, що не виконували своїх передвиборних обіцянок. Зокрема, так вчинив прем’єр-міністр Юкіо Хатояма, який займав посаду всього 8 місяців.

11. Законодавчо заборонено фізичне покарання дітей

У цьому році уряд Японії схвалив законопроект, який забороняє фізичне покарання неповнолітніх дітей як метод їх виховання. Причому ця заборона поширюється не тільки на їхніх батьків та опікунів, але також на соціальних працівників.

12. У Японії можна провести весілля в стилі покемонів

В Японії полюбляють незвичні урочистості. Наприклад, там часто проводять яскраві весілля за мотивами відомих відеоігор або аніме. Нещодавно стало модним робити весільні церемонії в стилі покемонів: з плюшевими Пікачу в якості свідків, з тематичною їжею і тортом, навіть з офіційним свідоцтвом про шлюб у відповідній стилістиці. Причому для цього компанія по організації весіль офіційно об’єдналася з The Pokemon Company.

13. Токіо визнаний одним з кращих міст світу

У 2015 році Токіо був визнаний найбезпечнішим містом в світі з точки зору особистої безпеки, кібербезпеки, інфраструктури і здоров’я. У минулому році журнал Monocle в своєму щорічному рейтингу кращих міст для життя розмістив Токіо на 2-му місці. Фахівці оцінювали міста за 60 параметрами: від базових (безпека та екологія) до специфічних. Наприклад, урбаністи брали до уваги такі фактори, як «пожвавлення» в місті старих промислових площ і вартість келиха вина в барі.

14. Японія – перша країна в світі за кількістю довгожителів

Тривалість життя у японців найвища в світі – в середньому 84 роки. На сьогоднішній день в Японії мешкає понад 30 тис. чоловік старших 100 років. І на те є кілька причин. По-перше, за останні 60 років значно покращилась охорона здоров’я в країні. По-друге, високий добробут громадян. По-третє, японці стали приділяти більше уваги літнім людям – в країні з’явилися  центри, де вивчають різні аспекти старіння людини, його причини і методи боротьби з цим явищем.

Інтер’єри японських спальних поїздів

А ви б хотіли відвідати цю дивовижну країну? Або, може бути, вам уже пощастило з’їздити в Японію? Діліться своїми враженнями!