25 грудня – Католицьке Різдво: традиції святкування, символи, страви

25 грудня - Католицьке Різдво: традиції святкування, символи, страви
25 грудня - Католицьке Різдво: традиції святкування, символи, страви

Католицьке Різдво — це особливе релігійне свято, що наповнює людські серця теплом і милосердям. Воно відзначається 25 грудня в багатьох країнах світу на честь народження Божого Сина, що викупив гріхи людей своєю смертю. Це найбільше свято в католицькому світі, воно припадає на найдовшу в році ніч, коли, за віруваннями християн західного обряду, і народився Ісус Христос у Вифлиємі. В Західній Україні католицьке Різдво часто називають як «польським» Різдвом, так як в часи, коли Галичина була у складі Польщі, 25 грудня Різдво відзначалося в основному поляками. Це ж свято відзначають і православні християни (східного обряду), тільки воно припадає на 7 січня (на 13 днів пізніше). Головна прикраса свята — це вбрана смерека або ялинка, яку ставлять у своїх будинках. Кришталеві кулі, кольорова мішура, свіжі квіти і соковиті фрукти прикрашають дерево. Католицькі віруючі з трепетом ставляться до свята та прикрашання свого будинку, приділяючи цьому багато часу. Все це символізує віру і шанування Христа. Ніяке інше свято не здатне настільки об’єднати людей, як Різдво Христове. Споконвіку цей казковий день прийнято зустрічати в колі сім’ї і близьких друзів. Усі християни світу святкують цей день, як одне з головних свят у році, тільки різняться дати святкування для православних християн і католиків. Різдвяні традиції передаються з покоління в покоління, несучи в собі весь сенс любові Христової. 

25 грудня - Католицьке Різдво: традиції святкування, символи, страви
25 грудня – Католицьке Різдво: традиції святкування, символи, страви

Різдвяні символи

Різдвяний вінок — вічнозелений атрибут , який вішають на двері. 
Різдвяні свічки — світло полум’я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу в будинку.
Подарунки — прийнято дарувати в цей день рідним та близьким подарунки.
Привітання з Різдвом — з виникненням пошти, з’явилася можливість вітати близьких і друзів, які в цей день не можуть розділити з нами радість, так як знаходяться дуже далеко. Комп’ютерні технології зробили актуальними електронні вітальні листи і листівки на честь свята.
Різдвяний стіл — всі найближчі збираються разом за загальним урочистим столом і пригощаються різноманітними смачними стравами, а оскільки в цей день закінчується строгий пост, всі віруючі з особливим смаком можуть оцінити приготовлене частування. 

Що стосується святкових страв, то у кожної народності вони традиційні:

В Америці індичка з журавлинним соусом — головна і обов’язкова страва.
У Литві готують напередодні свята кутю, страви з риби та іншу нежирну їжу.
В Данії смажать гусака або качку з яблуками, готують рисовий пудинг і солодку кашу з рису з додаванням родзинок і кориці.
В Австрії та Угорщині — навпаки, не готують птицю, вважаючи, що так може відлетіти удача і щастя.
У країнах Скандинавії напередодні свята ріжуть поросят, роблять м’ясні копченості та варять солодовий напій.

Різдво Христове – свято добра, миру і милосердя.  “Коліжанка” бажає усім веселого і світлого Різдва!