9 головних робіт Бенксі, які змінили світ

Бенксі – найзагадковіший і критично налаштований художник сучасності, який працює на межі вандалізму і високого мистецтва. Переконаний пацифіст і завзятий цинік – в своїх вуличних висловлюваннях він намагається змусити людей поглянути на глобальні проблеми людства іншими очима і стати трохи більш терпимими та добрішим до тих, хто нас оточує.

Поки народ міркує, хто ховається за маскою Бенксі і дискутує про те, чи можна вважати його графіті мистецтвом, він продовжує вражати світ своїми чесними та іронічними малюнками, за якими в майбутньому можна буде вивчати всесвітню історію.

Поліцейські що цілуються

Ця робота з’явилася в 2004 році на фасаді Prince Albert Pub в Брайтоні. Парочкою офіцерів, які злилися в пристрасному поцілунку, Бенксі хотів звернути увагу громадськості на проблему ЛГБТ. Після декількох спроб знищення графіті власник пабу вирішив перенести роботу на полотно і відправити в США, де її продали на аукціоні.

Рабська праця

Хлопчика зі швейною машинкою Бенксі зобразив на стіні магазину ширвжитку на околиці Лондона на знак протесту проти залучення дітей до роботи на мануфактурах. На цю роботу художника спонукали тисячі сувенірів, створені руками неповнолітніх для Олімпійських ігор – 2012, які проходили в Великобританії. Графіті протрималося на вулиці менше року, а потім його продали на аукціоні за $ 1,2 мільйона.

 

Мона Ліза зі зброєю

Образ Джоконди, давно проник в поп-культуру, продовжує цікавити і нові покоління художників. Бенксі не виняток. Ось тільки його Мона Ліза з тим же умиротвореним поглядом, який їй дав да Вінчі, цілиться з базуки кудись у далечінь, наводячи на одних страх, а інших змушуючи посміхнутися від безвиході.

 

Дівчинка з повітряною кулею

Бенксі часто малює дітей, намагаючись викликати у глядача відчуття емпатії. Ця картина, на якій дівчинга тягнеться за червоною кулькою, з’явилася в 2002 році в Лондоні і стала однією з перших його робіт, принісших славу. Пізніше Бенксі створив кілька версій цього малюнка, зокрема, в 2015-му на підтримку сирійських дітей, які постраждали в ході громадянської війни.

 

Destroy Capitalism

Це гасло художник помістив на футболці, до якої вишикувалася черга з панків. Вперше ця робота з’явилася на виставці Бенксі «Майже легально», яка проходила в індустріальному районі Лос-Анджелеса в 2006 році. Через кілька років мережа супермаркетів Walmart почала продавати футболки з таким же, як у Бенксі, написом. Вони швидко почали розлітатися по Америці, але Бенксі так просто цього не залишив: він подав на Walmart в суд, і футболки зняли з продажу.

 

Лють, квітковий метальник

Замість коктейлю Молотова або куска бруківки, які, судячи з пози, повинні були бути в руці цього хлопця, Бенксі намалював букет квітів. Це графіті з’явилося в 2005 році на одній з вулиць Єрусалиму після жорстокого нападу «захисників традиційних сімейних цінностей» на гей-парад, під час якого багато учасників ходи були травмовані.

 

Некликане вторгнення

Він створив цілу серію з дев’яти малюнків на стіні, якою Ізраїль відділив територію невизнаної Палестини, захищаючи себе від тероризму. На одному з графіті діти граються в пісочниці, над якою розкололася стіна. У дірі видно реалістичну картину «раю» по інший бік бар’єру.

Коли Бенксі створював цю роботу, ізраїльські військові робили постріли в повітря. Однак художник не втік: він аргументував свої дії тим, що вандалізація стіни, яка була зведена незаконно, не є злочином.

Руйнуючийся прапор ЄС

А так Бенксі відреагував на результати голосування своїх співвітчизників з приводу виходу з Європейського союзу. Його графіті, на якому людина збиває зірку прапора ЄС, швидко стало одним із символів брекзіта. Місце для роботи художник теж продумав: він намалював її в портовому місті Дувр, який з’єднує континентальну Європу з Британією.