90 % людей є чутливими до змін погоди, а стан здоров’я особливо погіршується. 7 порад, щоб подолати магнітні бурі

Погодні зміни по-різному впливають на людей. Усе залежить від здатності організму адаптуватися до різкої зміни погодніх умов.

– Загалом 90 відсотків людей є чутливими до змін погоди, але в декого стан здоров’я особливо погіршується, – каже директор інституту медико-біологічних проблем Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського, професор Степан Вадзюк. – Це діти, люди похилого віку й ті, хто має хронічні захворювання, приміром, гіпертонію, проблеми із серцем. У таких людей під час різкої зміни погоди може навіть статися гіпертонічний криз.

Загалом, за словами Степана Несторовича, розрізняють чотири типи погодних умов. Їхній поділ ґрунтується на показниках атмосферного тиску, хмарності та вологості повітря. Для нашого краю прикметні лише три з них. Перший тип – сприятливий для людей. Він характеризується незначними змінами погоди. Другий – більш помітний, та на фізичний стан людини майже не впливає. Третій – небезпечний для більшості людей, адже зміна погодних показників є дуже відчутною. Для цього типу властиві перепади атмосферного тиску й температури та шквали вітру. Четвертий тип – це буревії, урагани, смерчі та інше.

Фахівці інституту проводили дослідження серед здорових людей. Вони є найстійкішими, але зміни погоди впливають і на їхнє здоров’я. Скажімо, в жінок відчутні зміни в настрої, загострюється емоційний стан. Усе тому, що в несприятливі дні в організмі зменшується виділення гормону мелатоніну, який відповідає за адаптацію. Натомість надниркові залози більше продукують «гормонів стресу» – адреналіну та кортизолу.

Щодо уваги, мислення й пам’яті, то вони погіршуються як у представників сильної, так і слабкої статі. Те, як ви реагуєте на зміни погоди, залежить від адаптаційного потенціалу організму. В людини він може бути високим з дитинства. Його також можна розвивати впродовж життя – дозовані фізичні навантаження, загартовування організму, правильне харчування дозволять організму швидше впоратися з примхами погоди.

Донедавна «розкладом» магнітних бур цікавилися переважно люди старшого віку. Нині ж дедалі більше молодих стають метео- й геозалежними. Поширений симптом цієї залежності – мігрень та інші види головного болю, які спричиняє найменша зміна погоди. Чимало клопоту завдають низький атмосферний тиск, дощ і набридлива мжичка тим, хто має підвищений або низький артеріальний тиск, стенокардію чи переніс інфаркт.

– Найбільше магнітні бурі діють на людей ослаблених, які мають хронічні захворювання – гіпертонію, стенокардію, мігрень, – наголошує завідувачка фізіотерапевтичного відділення та кабінету лікувальної фізкультури університетської лікарні Наталія Брикса. – Переважно люди відчувають наближення несприятливих днів заздалегідь, адже гірше почуваються.

У такі дні Наталія Ярославівна радить обмежувати свій раціон у вживанні солоних, гострих, жирних страв.

У несприятливі погодні дні головне – не переїдати. Серце та мозок можуть потрапити в умови кисневого голодування через те, що кров перерозподіляється на користь перевантаженого їжею шлунково-кишкового тракту. З харчових продуктів варто надати перевагу кашам на воді або нежирному молоці. Не завадить в меню відварна риба. Вживайте овочі та фрукти. Вони містять вкрай необхідні для метеочутливих людей мікроелементи: калій, магній, мідь і йод. Добре, щоб на вашому столі було доволі страв з картоплі, моркви, квасолі. Метеочутливим людям допоможуть також печені яблука, родзинки та курага. Стануть у пригоді й банани: калій та біологічно активні речовини, які є в цих фруктах, зменшують дію адреналіну на психіку.

Додадуть енергії також будь-які водні процедури: контрастний душ, басейн, ванни із запашними оліями цитрусових.

Ранкову зарядку краще робити в полегшеному варіанті та не відразу після пробудження. Ввечері, незадовго до сну, старайтеся прогулятися на свіжому повітрі хоча б пів години. І звичайно, намагайтеся максимально захистити себе від психологічних проблем і не ухвалювати важливих рішень.

Можна вживати адаптогени – засоби, які покращують адаптацію вегетативної нервової системи до наявних коливань довкілля. Людям з хронічними недугами краще порадитися зі своїм лікарем, який засіб вибрати. Добре зарекомендував себе елеутерокок: зранку на третину склянки теплої води додати чайну ложку чи пів елеутерококу (він аж ніяк не шкодить у невеликих кількостях людям з високим тиском), а жінкам краще вживати левзею – тоді адаптуватися буде простіше. Настоянка женьшеню на початку світлового дня теж годиться.

У непевну погоду доцiльно вживати полiвiтамiни з мiкроелементами, аби створити в кровi високу концентрацiю вiтамiну С (можна саму «аскорбінку»). З цих же мiркувань дуже непогано збiльшити споживання вiтамiну Е, бо вiтамiни С та Е вiдiграють вирiшальну роль в обмiнi речовин, який при змiнi погоди уповiльнюється.

Найефективнiша формула здоров’я – що бiльше людина проведе часу з водою, то краще почуватиметься. Тому контрастний душ зранку (вiд теплiшого до холоднiшого) й на нiч (вiд холоднiшого до теплiшого). Можна обливатися холодною водою, подбати про точковий масаж (голови, потилицi, лопаток – для нормалiзацiї венозного кровообiгу), гiмнастику, плавання. Не зайве відвідування тренажерної зали, раз на тиждень парної чи сауни, адже це активна атака на змiцнення iмунної реакцiї органiзму та ваш захист вiд сюрпризiв погоди. Додадуть енергії й ванни з морською сіллю, запашними оліями цитрусових.

Лариса ЛУКАЩУК