Чому не можна просто взяти і почистити судини

Чому не можна просто взяти і почистити судини

Різноманітні настоянки, часник, біологічно-активні добавки та процедури в санаторії, що обіцяють “чистку судин від атеросклеротичних бляшок”, мабуть, періодично вам трапляються в контексті реклами чи “порад”. А тим часом фантазія змальовує щось на кшталт засобу для чистки труб. Залив, пошипіло — і зробилося добре.

Насправді, зупинка атеросклерозу чи певне покращення стану судин до стану “як було” є результатом постійної роботи, а не одноразових засобів. Потрібні зміни в раціоні, регулярні фізичні вправи, відмова від куріння, контроль тиску, і, можливо, прийом статинів (ліків для контролю рівня холестерину). Хоча, дійсно, завдяки успіхам хірургії та нанотехнологій стає реальним буквально “почистити судини”, але, все ж таки, не всі.

Це — перший із двох постів про лікування та запобігання атеросклерозу. У ньому — розповідаємо про зміни способу життя, що потрібні, аби стан судин не погіршувався, а навіть покращився.

Атеросклероз — це хронічна метаболічна хвороба, пов’язана із порушенням транспорту жирів і змінами стану судин. Атеросклерозу сприяє низка чинників: раціон, індекс маси тіла, інші хвороби, як-от діабет, куріння, рівень фізичної активності та спадковість. Тому “не можна так взяти і почистити судини”. Далеко не всі випадки атеросклерозу та хвороб серця зумовлені високим холестерином. Буває достатньо пошкоджених курінням судин.

Атеросклероз прогресує так. Переносники холестерину в крові — ліпопротеїни низької щільності — пошкоджуються вільними радикалами, напркилад, при курінні. Пошкоджуються і стінки судин — вони стають “липкими”, тобто придатними до прикріплення до їхньої поверхні. Але це безлад, тому макрофаги прагнуть прибрати ліпопротеїни, клітини неспецифічного імунітету.

Макрофаги так стають “пінистими клітинами”, наповненими жирами, і нікуди уже не діваються. Так починає наростати, немов сніговий ком, атеросклеротичне ядро. Туди проникають інші імунні клітини, розвивається запалення, йде подальше пошкодження вільними радикалами, а просвіт судини тим часом зменшується. Кровоток крізь судину ускладнюється. Якщо це артерія, то певна ділянка тіла не буде отримувати достатньо кисню. Як наслідок, розвивається ішемічна хвороба серця чи хвороба периферійних судин (болять ноги).

Атеросклеротична бляшка може навіть покритися фіброзною тканиною і нагадувати таку собі моцареллу у фритюрі. Подальший розвиток подій — це тромбоз, розрив судини, інфаркт чи інсульт. Наша задача — вчасно осягнути проблему і спинити її, а якщо вдасться — ще повернути як було.

Як дізнатися, чи є проблема

Головна проблема полягає в тому, що люди дізнаються про атеросклероз уже на пізніх стадіях “моцарелли у фритюрі”, коли судини істотно звужуються, кровотік відчутно погіршується, і починаються суттєві проблеми із серцем чи ногами. Та профілактика краща за лікування.

 • Запитайте себе, чи ваш раціон і спосіб життя сприяє розвитку атеросклерозу? Мало руху, багато солодкого і поганого-жирного (маргарини, смажене м’ясо і картопля) і куріння сприяють атеросклерозу.
 • Подумайте, чи хворіли ваші родичі на серцево-судинні хвороби? Коли це в них почалося? А який спосіб життя вони при цьому вели?
 • Далі здайте аналіз на рівень холестерину та співвідношення ліпопротеїнів, а також глюкози крові натщесерце. Це варто робити регулярно. Втім, якщо у вас здоровий індекс маси тіла (до 24.9) і в нормі рівень глюкози, то до 45 років аналіз на холестерин можна не здавати. Якщо ж ви збагнули, що і спосіб життя не впорядку, та/чи сімейний анамнез, то краще здайте аналіз не чекаючи на 45.
 • Сімейний лікар може перевірити стан ваших периферійних судин, пульс, прослухати їх за допомогою стетоскопу. Про атеросклероз свідчить перепад тиску між передпліччям та ліктем. Більш складні обстеження — це УЗД судин чи кардіологічний стрес-тест.

Таки атеросклероз. І що ж робити? Не переймайтеся — на 80% розвиток атеросклерозу залежить від способу життя.

Перше — це зміна раціону

Починають із неї, і якщо ефекту замало, то прописують ліки. Проте, на жаль, (чи на щастя) не можна харчуватися пампухами і смаженою картоплею, і сподіватися на здоров’я серця і судин. Бо обмін речовин — річ комплексна. У раціоні мають бути жирна риба, горіхи, зелень, насіння, каші, печена чи варена в мундирі картопля, нежирне м’ясо, бобові, і ягоди та овочі, багато ягід та овочів, а також спеції.

 • Риба, горіхи і насіння — це джерело ненасичених жирних кислот та вітаміну Е, народною мовою — “хороші жири”, а також нерозчинна клітковина.
 • Каші і картопля, в якій збережені мінерали — це джерело клітковини і повільних вуглеводів. Тобто рівень глюкози зростатиме не різко, як від тортика, а поволі.
 • Нежирне м’ясо чи рослинні джерела білка дають амінокислоти, але не передають куті меду, тобто холестерину. Спеції: куркума, чілі, кориця — сприяють відновленню чутливості до інсуліну та допомагають нормалізувати рівень тригліцеридів в крові. (Ні, ми не радимо їсти сіннабони, аби покращити стан судин. Пробачте)

І головне – овочі. Чим і як вони корисні для судин?

 • Овочі, фрукти, ягоди — це джерело вітамінів та мінералів, і при цьому низькокалорійне.
 • Клітковина в рослинній їжі, в тому числі в бобових, запобігає закрепам, знижує ризик раку кишківника, та підтримує здорову мікробіоту кишківника. Це — сукупність мікроорганізмів, що живуть у товстому кишківнику. Від того, що там за бактерії і кого більше — хороших чи поганих — тобто якісного і кількісного складу кишкової мікрофлори залежить схильність до діабету 2 типу, ожиріння, депресії, серцево-судинних хвороб і зростання про-запального фону. Клітковина — це добре.
 • Яскраві ягоди, як-от смородина, фрукти, а також чай і кава багаті на поліфеноли. Це велика група органічних сполук, що впливають на роботу низки наших ферментів, у тому числі, залучених в утворення активних форм кисню, запальні процеси, синтез і транспорт жирів, агрегацію (злипання) тромбоцитів, та стійкість судин до пошкоджень вільними радикалами. Поліфеноли також часто є антиоксидантами.

Наразі немає клінічних досліджень, які кажуть на кшталт: “келих червоного сухого та смородинове желе зменшили прояви атеросклерозу в 80% пацієнтів”. Проте, є докази, що поліфеноли справді корисні, і їсти, як не крути, все одно щось треба. Тож хай це будуть яблука і вишні, а не солодощі тривалого зберігання.

 • У рослинах, крім нутрієнтів, антиоксидантів і клітковини, є сполуки хоч і не поживні, проте корисні. Як приклад — сірковмісні сполуки в цибулі і часнику. Часник зазвичай радять народна медицина і продавців БАДів, але цього разу тут є рація. Клінічні дослідження підтверджують ефективність часника чи його екстрактів у зниженні рівня холестерин, протизапальній дії і зменшенню проявів атеросклерозу. Адже компоненти часника впливають на роботу ферментів, задіяних в синтезі холестерину, та сприяють утворенню протизапальних сигнальних молекул. Тим не менше — маринований часник вам не допоможе, якщо ним, разом із копченою ковбасою на батоні, закушують горілку.
 • Інтервальне голодування, коли ви робите принаймні 8-годинний інтервал між прийомами їжі, чи скорочуєте проміжок часу, коли ви приймаєте їжу, ефективно бореться із прогресом серцево-судинних хвороб. Відбувається так тому, що під час голодування гальмуються запальні процеси, а отже стан судин покращується. Їх не бомбардують інтерлейкін-6 чи вільні радикали.

Друге — це постійні фізичні навантаження

 • Фізичні навантаження допомагають м’язам поглинати глюкозу. Якщо вони не працюють, то вона стане підшкірним чи, того гірше, вісцеральним жиром. А високий рівень глюкози і низька чутливість тканин до інсуліну — (дуже спрощено) є причиною розвитку пре-діабету чи діабету. А втрата тканинами чутливості до інсуліну — одна із причин атеросклерозу.
 • Фізичні навантаження разом зі здоровим раціоном допомагають підтримувати здорову вагу і борються з вісцеральним жиром (це той, про який у google часто питають “як прибрати живіт?”). Чому вісцеральний жир — бомба сповільненої дії, причина запалення і проблем зі судинами, читайте тут.
 • Навіть як “уже погано” і є серцево-судинні хвороби, тренування допомагають знизити ризики і покращити аналізи. Ходьба, біг, аеробні вправи, силові вправи, якщо вони співставні за енерговитратами, однаково добре знижують ризик розвитку серцево-судинних хвороб. Скільки і чого робити, читайте за посиланням (Таблиця 2)
 • Робити комфортні собі речі, безумовно, треба. Але важливо розрізняти, чи є вони діями, які відновлюють психічні і фізичні ресурси, чи просто допомагають заглушити думки про проблеми. Зауважте, що постійно перейматися не треба — це називається румінація (“пережовування” одних і тих самих думок).

Фізичні навантаження є ефективним способом подолання стресу саме тому, що відволікають від румінації і сприяють виділенню нейромедіаторів задоволення: дофаміну, ендорфінів, серотоніну. А після тренування можете прийняти душ, попросити зробити вам масаж і валятися на дивані. Піклуватися про себе і відновлювати сили необхідно, але диван — не єдиний спосіб це зробити.

Третє — покинути курити

Куріння є дуже потужним фактором, що наближає до стаціонару в кардіології. Воно запускає вільнорадикальні процеси, сприяє тромбоутворенню, порушенню обміну жирів (дизліпідемії), аномальному розвитку судин, порушує відновлення їхнього ендотелію (вистилки).

Це не чорна магія — компоненти табачного диму впливають на активність генів, що зумовлюють “липучість” клітин та утворення оксиду азоту NO. Завдяки оксиду азоту судини здатні розширюватися, коли треба, тобто коли піднімається тиск і його потрібно знизити, чи відбувається повноцінна ерекція. Немає оксиду азоту, бо компоненти тютюнового диму вимкнули потрібні гени — тиск не знижується, ерекції немає.

Куріння може заважати фізичній активності. А якщо його доповнити картоплею фрі та бутербродом із ковбасою, то в кардіологію можна брати абонемент.

Зрештою, усвідомте. Це не куріння вас заспокоює. Це без куріння ви втрачаєте спокій (за потреби пояснимо це в окремому постіі) і мусите той спокій відновити за допомогою дії нікотину на рецептори в мозку. Куріння робить людей тривожними.

Незалежно від того, є у вас ризик розвитку серцево-судинних хвороб, який рівень глюкози натщесерце, вік, вага, сімейний анамнез, все одно варто дотримуватися цих порад щодо способу життя. Від них залежить також стан шкіри (еластичність, здатність відновлюватися, відсутність зморшок через дим), легень (чи не буде хронічного обструктивного захворювання), зубів, психічне здоров’я, ризик низки типів раку, лібідо та потенція, фертильність і ризик деменції в старшому віці. Вам треба зберігати спокій і здоров’я.