Детально про нові заборони та обмеження під час карантину

Останнім часом в мережі бурлить багато інформації про заборони та обмеження під час карантину. Багато запитань і неточностей. Також є ряд фейків, здогадів. В цій статті ми спробували розібратися із заборонами, виходячи із офіційних документів, а не новин і чуток. Отже, почнемо і рекомендуємо вам не піддаватися паніці та чуткам, а ознайомитися із всім цим матеріалом та поділитися із друзями та близькими людьми. Тут коротко і про головне.

Хто взагалі встановлює різні заборони і якими документами це все регулюється?

Найвищим законом, який визначає права громадян є Конституція України, зокрема стаття 33:

Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Виходячи із цієї статті, виглядає так, що ніхто нас не може обмежувати в пересуванні. Проте існує ще стаття 64 в Конституції України, яка встановлює, що права можуть обмежуватися під час епідемій. А в нас якраз триває епідемія, тому обмеження прав є законним.

Стаття 64. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Обмеження конституційних прав спричинено постановою Кабміну із підписом Шмигаля “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211” із змінами від 2 квітня. Найбільш суворі обмеження про заборону гуляти більше 2 осіб разом, про заборону відвідувати парки і т.д. було зроблено саме цими змінами від 2 квітня.

Як довго діють заборони? Згідно вище наведеного документу 6 квітня 2020 року починають діяти суворіші обмеження і триватимуть до 24 квітня 2020. Правда, дату можуть продовжити при відповідних обставинах.

Що заборонено при карантині в Україні

Текст постанови досить великий і написаний сухою діловою мовою, тому передамо нормальними словами основні заборони.

 1. Не можна із 6 квітня знаходитися в громадських місцях без маски чи респіратора. Можна користуватися самостійно виготовленими масками. Що таке громадське місце? – Це стане предметом суперечок і запитань, адже немає чіткого визначення в законодавстві,- що таке громадське місце. Поліцейський буде визначати його із власних міркувань, коли писатиме штраф за порушення.
 2. Не пересуватися більше ніж 2 особи разом.

  з 6 квітня 2020 р. переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини;

  Тобто батьки можуть переміщатися із дітьми. Мама+тато+кілька дітей дозволяється.

 3. Не можна дітям до 14 років перебувати в громадських місцях без нагляду батьків чи інших встановлених законом осіб. Знову наголошуємо, що немає визначення громадського місця.
 4. Заборона відвідувати заклади освіти здобувачам освіти, тобто учням, студентам. Решті осіб не заборонено.
 5. Найбільш незрозумілою (на наш погляд) є заборона відвідувати парки, сквери, пляжі, лісопарки людям без собаки. Якщо ви вигулюєте собаку, то можна, без собаки – ні. Виходить, що дитину вигуляти не можна, а собаку можна. Дивний пріоритет.

  відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності

  Зверніть увагу, що заборони перебувати в лісах немає як одній особі, так і групі осіб, тому ознайомтеся із документами, що у вашій місцевості є лісом, а що лісопарком чи зоною відпочинку. Також зверніть увагу, що деякі обласні управління лісом видають свої заборони. Наприклад, у Львівській області заборонили відвідування лісів. Також зверніть увагу, що траса, яка перетинає ліс не є лісом, а дорогою і не є громадським місцем, тому рухатися пішки по узбіччі дороги нічого не забороняє. Також немає визначення, що таке домашня тварина, а, отже, взяли муху в банку і пішли гуляти по парку на законних підставах. Ця заборона не тільки про собак, як пишуть численні ЗМІ.

 6. Заборонено відвідувати спортивні та дитячі майданчики. Тут ніби все зрозуміло. Хоча, турнік в лісі не можна назвати спортивним майданчиком, а має бути документально встановлено майданчик.
 7. Заборона проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, за умови забезпечення учасників засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

 8. Про роботу магазинів та підприємст різного роду, детальніше тут.
 9. Про заборону пасажирських перевезень із виключеннями, детальніше тут.
 10. Закривається перевезення пасажирів у всіх метрополітенах України.
 11. Заборона перевезення пасажирів залізницею, крім наперед погоджених рейсів, детальніше тут.

16. Заборона перебувати на вулиці без документів які встановлюють особу. Це фактично паспортний режим ввели в країні. Нам не зовсім зрозуміло, як наявність документів може зупинити поширення вірусу.

17. Заборона самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).

Всі особи, які перетинають державний кордон, попадають на 14 днів обсервації (є деякі виключення).

Деякі пункти ми пропустили, оскільки там багато інформації, яка нецікава на широкий загал. Все в оригіналі можете почитати тут. 

 

Не піддавайтеся паніці та знайте свої права. Не дозволяйте нехтувати ними навіть в такій ситуації. Не видумуйте собі нових заборон і не слухайте видуманих. Дотримуйтеся всього необхідного, щоб бути здоровим, не заразитися і не заразити інших. Сподіваємося, епідемія минеться і дата 24 квітня 2020 року стане останньою в цій постанові, не буде продовжуватися.

Будьте здорові!