Дитячий масажист назвав 8 помилок, які робить більшість батьків

Безумовно, всі батьки мріють про те, щоб їхні діти виросли здоровими. Вважається, що масаж – один з найефективніших способів допомогти в цьому. Завдяки йому поліпшується кровообіг, зміцнюються м’язи, опорно-рухова і нервова системи малюка. Дитячі масажисти – фахівці в питаннях фізичного розвитку, тому ми вирішили звернутися за рекомендаціями до одного з них.

“Коліжанка” впевнена, що основи міцного здоров’я дитини закладаються ще в дитинстві. Тому ми викладаємо розмову з масажистом на тему: яких помилок варто уникати татам і мамам на шляху до цієї мети.

1. Недооцінюєте користь повзання

Повзання, по суті, є природньою остеопатією: зміцнення рук, розслаблення ніг і м’язів спини, зміцнення м’язів черевного преса, створення мотивації руху, що важливо для подальшого розвитку. Дитина, котра опанувала повзання, вирішує проблеми, пов’язані з родовим травматизмом, на 70-80%. Діти, які пропустили повзання або використовували його менш 2 місяців, переносять проблеми 1-го року на все життя. Навіть люди, які перенесли інсульт, повзають в процесі реабілітації.

2. Неправильно навчаєте дитину ходьбі

“У 6 місяців дитина повинна сидіти, а в рік – ходити” – ці нав’язані громадською думкою стереотипи не дають спокійно спати молодим мамам. За моїми особистими спостереженнями, накопиченими за 20 років роботи дитячим масажистом, близько 30% дітей починають ходити до року (8-11 місяців). Зазвичай це худенькі, жваві діти. 50% роблять свої перші кроки в рік (плюс-мінус місяць), а решта 20% топають з 14-18 місяців.

Я проти водіння малюків за руки. Але якщо і робити це, то не більше 15-30 хвилин в день. Не тримайте його за кисті, не задирайте йому руки вгору – так він повисає на ваших руках і не має можливості ловити рівновагу самостійно, а значить, по-справжньому вчитися ходити. Не водіть за одну руку: дитині доводиться задирати ручку, ви порушуєте всю геометрію майбутнім навичкам ходьби. Найкраще при ходьбі тримати його за корпус ззаду.

3. Не знаєте основні принципи розвитку здорової дитини

Отже, основні принципи розвитку дитини без грубих патологій:

 • Малюка з 1 місяця потрібно привчати до лежання на животі на твердій поверхні – це запорука нормального фізичного розвитку. Почніть з викладання на живіт на своїх грудях.
 • Із 3-4 місяців малюка потрібно переселяти на підлогу, де він буде перебувати весь час, коли не спить, не їсть і не гуляє. Розкладений диван або велике ліжко підлогу не замінюють.
 • Статичні пози для дітей складніші і шкідливіші, ніж постійно мінливе положення тіла.
 • Варто уникати тугого сповивання, сидіння в манежі, ліжечку, носіння дитини в різних пристроях у фіксованій позі.
 • Для дітей до 3 років розвиваючі заняття вторинні. Чим молодша дитина, тим важливіше їй бігати в режимі нон-стоп і бажано якомога більше на вулиці.

4. Не відпускаєте немовля на підлогу

Я раджу з 4 місяців класти дитину на підлогу, в більш старшому віці – тим більше. Все, що потрібно, – просто привчити дитину до підлоги:

 • Перший раз (2-5 днів), можливо, мамі доведеться полежати з ним поруч на підлозі.
 • Потім потрібно буде поступово починати «відповзати».
 • Потім залишатися в полі зору дитини, але бути зайнятою, активно коментувати ситуацію ( «Зараз пилюку протру і з тобою гратимусь»).
 • Збільшувати час реагування на крик вашого малюка – не кидатися негайно подавати іграшку, а дати йому можливість самому спробувати її дістати.

Так за тиждень і звикне до підлоги, і удару ні у кого з членів сім’ї не станеться – перевірено.

5. Не враховуєте особливості фізичного розвитку дітей

 • Не треба садити дитину на руку попою, поки вона сама не сідає, до 6 місяців точно, а частіше до 8 місяців.
 • Притискайте малюка до себе по всій довжині його тіла, наприклад поклавши руку на крижі, а ще краще давати дитині можливість якомога більше перебувати на підлозі.
 • Віжки для дітей

  Не розумію віжки для дітей. Якщо дитина не ходить, то їх використовувати взагалі не потрібно: вони не дають малюку самому тримати рівновагу. Якщо ходить, то водити його на мотузочці якось сумно.

6. Вибираєте неякісні подушку і матрац

Здоровим дітям до 2, а то і до 3 років подушка не потрібна, тому краще просто рівний щільний матрац. Вигини хребта малюка знаходяться ще в стадії формування, і підкладання подушки може порушити природний процес, крім того, на шиї перетискаються важливі судини і нерви.

Вибираючи подушку дитині старше 2-3 років, зверніть увагу, щоб висота подушки була 4 см. При цьому сама подушка повинна бути шириною 60 см по ширині ліжечка. Після 3 років перевагу можна віддати низькій пуховій подушці.

При виборі матраца для дитини необхідно слідувати одному загальному правилу: чим молодша дитина, тим жорсткішим повинен бути матрац. Малюкам від 0 до 1,5 років потрібен найжорсткіший варіант з кокосової койри (натуральний наповнювач). У дитини від 1,5 до 3 років з’являються вигини хребта, тому потрібен менш жорсткий матрац, оптимально – з натурального латексу. Дітям від 3 до 7 років підійде виріб середньої жорсткості.

7. Ігноруєте небезпечні ознаки розвитку

У яких випадках варто звернутися до педіатра за консультацією:

 • Якщо дитина до кінця 2-го місяця здійснює несиметричні руху ручками і ніжками.
 • Якщо дитина до кінця 3-го місяця не може утримати голівку хоча б півхвилини в вертикальному положенні.
 • Якщо у дитини до кінця 4-го місяця головка відхиляється назад в той момент, коли її піднімають з положення лежачи на спині.
 • Якщо дитина до кінця 5-го місяця невпевнено тримає голівку, особливо в той момент, коли її піднімають за ручки з положення лежачи на спині.
 • Якщо дитина до кінця 7-го місяця за підтримки за руку батьків не намагається сісти.
 • Якщо дитина до кінця 9-го місяця при сидінні погано утримує рівновагу або не може повернутися навколо своєї осі.
 • Якщо дитина до кінця 11-го місяця не може сидіти з витягнутими вперед ногами хоча б хвилину.

І, будь ласка, порівнюйте свою дитину тільки з ним самим, а не з сусідським.

 

8. Вибираєте масажиста з низькою кваліфікацією

Спеціаліст, який до вас прийде, повинен мати: середню медичну освіту (диплом про закінчення медучилища), сертифікат спеціаліста за спеціальністю «Медичний масаж» і (або) свідоцтво про акредитацію спеціаліста за спеціальністю «Медичний масаж» (зверніть увагу на те, що даний документ актуальний тільки 5 років). При цьому тривалість дитячого масажу повинна становити 30 хвилин: 3 одиниці по 10 хвилин. Причому дитячий масаж невіддільний від вправ, сеанс масажу для дітей обов’язково включає елементи ЛФК.

Як на практиці зрозуміти, що перед вами хороший фахівець? Хорошого масажиста завжди рекомендує сарафанне радіо. Крім цього, масажист:

 • Не дає 100% -ї гарантії на результат своєї праці (це свідчить про професійну зрілість масажиста).
 • Цікавиться у вас причинами, що спонукали пройти курс масажу, діагнозом, наявністю лікарського направлення на масаж.
 • Роз’яснює, що він буде робити і якого ефекту чекати на виході.
 • Дає рекомендації з лікувальної або профілактичної гімнастики.
 • Після добре зробленого масажу у дітей від 3 місяців рожеві спинка і попа, немає синців. Ефект можна помітити приблизно після 5-7 сеансів, максимальний ефект – через 2 тижні після закінчення курсу.

Які поради ви вирішили взяти на замітку? Діліться в коментарях.

adme.ru