Гроші в кредит – добре чи погано?

Гроші в кредит

Одна з найпопулярніших рекламних пропозицій сьогодні – це банківські кредити. Багато українців до них вдаються зрідка, але значна частина людей користуються ними постійно. При цьому всі знають, що кредити – це погано. Тільки мало хто розуміє чому. Адже бізнес теж бере кредити, і там це вважається звичайним і позитивним явищем. Кому вірити? Спробуємо розібратися в цій каші думок.

Сам по собі кредит – це не погано і не добре. Це просто фінансовий інструмент. Так само, як і будь-який інструмент він буде доречний і корисний в одній ситуації, або буде зайвим і шкідливим в інший. Взагалі видів кредитів існує безліч. Так само як і цілей, і позичальників. Але для нашої теми будемо розглядати тільки той самий банківський кредит, який береться звичайними людьми.

 

Коли кредит – це добре?

Кредит у гривнях для бізнесу

  1. Якщо береться з метою вигідних інвестицій. Наприклад, для відкриття власного бізнесу. Логіка тут проста. «Я вмію щось робити добре і хочу на цьому заробити. Для цього мені потрібні кошти, яких у мене немає ». Варіанта тут два: або брати кредит (найчастіше споживчий), заробити грошей, поставити свою справу на ноги, а потім повернути борг; або не брати позику і тоді нічого не станеться: ні відкриття свого бізнесу, ні виплати боргів.
  2. Якщо існує можливість перекредитуватися, тобто перевести кредит у вигідніший відсоток. Наприклад, ви взяли кредит під 25 відсотків річних. А потім знайшли більш вигідний варіант з 18 відсотками. Тоді ви берете кредит в банку з меншим відсотком, погашаєте невигідний кредит і тепер платите хороший відсоток. Але такий спосіб вимагає хороших здібностей в плані розрахунків. Тому що треба врахувати всі виплати і втрати, а також розмір кінцевої вигоди. Інакше може так статися, що після того ви станете платити навпаки більше.
  3. Кредити на освіту окупаються майже завжди. Зрозуміло, для цього має бути бажання як вчитися, так і досягати висот в новій професії. І важливо вибрати правильний університет і спеціалізацію як в плані витрат, так і в плані затребуваності. Але для більшості освітній кредит є відмінним шансом пробитися нагору або навіть повністю змінити своє життя, обравши інший напрямок діяльності.
  4. Здоров’я. Хоча це не принесе вам фінансових прибутків, але стан організму є найважливішим показником якості життя. Тому якщо ситуація вимагає, то розумний підхід взяти кредит і поправити здоров’я, яке важливіше будь-яких грошей. Хоча кому як, зрозуміло.
  5. Професійна необхідність. Якщо ви, наприклад, є професійним дизайнером і заробляєте цим на життя, то вигідним рішенням буде купити в кредит хороший комп’ютер, завдяки якому ваша ефективність зросте. Можна, звичайно, купити простенький, але малопотужна машина буде просто обмежувати вашу результативність. Головне при цьому не завищувати свою оцінку. Чесно собі зізнайтеся – ви дійсно є таким високим професіоналом, що влізання в борги буде для вас вигідним вкладенням?

 

Коли кредит – це погано?

Споживчі кредити це пастка

  1. Будь-який споживчий кредит, якщо він не раціонально обгрунтований фінансовою вигодою, несе в собі руйнівний момент для бюджету. Якщо ви берете в борг для задоволення своїх не найважливіших потреб, ви просто переплачуєте в два-три рази без причини. На жаль, така ситуація дуже сильно поширена. Більшість нових телефонів компанії Apple, наприклад, купуються в борг. Швидше за все тільки для того, щоб створити враження про себе як про забезпеченому людині.
  2. Якщо кредит для старту бізнесу береться виключно за наявності ідеї чимось зайнятися. Якщо це не підкріплено реальними знаннями і досвідом, хоча б приблизними бюджетами та розумінням того, як залучати клієнтів, то це практично повна гарантія банкрутства.
  3. Якщо кредит береться в нестабільній економічній ситуації, або коли ви не можете більш-менш чітко бути впевненим в тому, що вас не звільнять. У таких випадках особливо багато невдач через невиплату боргів. Думаю, що не треба пояснювати чому. Просто пам’ятайте, що ризики зростають багаторазово.
  4. Коли кредит береться не в тій валюті, в якій отримуєш основний дохід. Під час фінансової кризи 2008 і 2014 року дуже багато позичальників опинилися в непростій ситуації, коли розміри їх боргу зросли відразу в кілька разів через обвал курсу гривні. Адже віддавати доводилося долари. І це при тому, що чимало людей було звільнено.
  5. Якщо ви не вмієте рахувати, не читаєте договір з банком і вірите, що кредит – це зовсім «ненапряжно». Краще не брати в борг, якщо ви не розумієте чітко скільки ви точно переплачуєте в результаті, скільки повинні платити щомісяця і які штрафні санкції будуть в разі протермінування. Також ви повинні бути точно впевнені, що ваш бюджет не лусне, якщо з нього вийняти ці гроші. Хороший спосіб зрозуміти це – уявити, що вам без всяких кредитів знизили зарплату на цю суму. Як ви будете діяти?

Де взяти кредит

Висновки: як бачите, доброю чи злою стороною кредит повертається до нас в залежності від того, з якою метою ми його використовуємо. Хоча, зрозуміло, для більшості це буде і не кредит зовсім, а просто «новий телефон, комп’ютер, машина». Просто тому, що хочеться. Що ж, може бути це і не є таким вже й поганим варіантом. В кінці-кінців, живемо ми тільки раз, і хочеться машину саме зараз, а не через п’ять років постійних заощаджень. Але пам’ятайте, що відповідальність за свої дії несете тільки ви. Вам же за них і розплачуватися.