Невдале поєднання: які продукти не можна вживати разом

Навіть школяр знає, що одночасне вживання в їжу молока і оселедця може дати непередбачуваний ефект. Але, крім цієї пари є ще ряд продуктів, які погано поєднуються одне з одним. З’їдені разом, вони порушують природні процеси травної системи і можуть призвести до поганого самопочуття.

Швидкий сніданок на ходу, коли зовсім немає часу — привіт, бутерброд з сиром і кавою і відразу до побачення, всі корисні властивості сиру. Прості вуглеводи, що містяться в хлібі, заважають кальцію засвоїтися і принести свою користь нервовій і серцево-судинній системі. А вже якщо додати розчинну каву, то цей процес і зовсім зійде нанівець.

Порада: якщо зовсім «відійти» від цього поєднання не виходить, то можна хоча б замінити каву на білий або зелений чай.

Салат з огірків і помідорів особливо популярний в літній час і зустрічається практично на кожному столі. Але останні дослідження показали, що змішування цих овочів порушує біохімічні реакції організму. Утворюються зайві солі, з часом з’являється набряклість, а корисні вітаміни не засвоюються в повному обсязі.

Порада: варто вживати продукти окремо. Нехай сьогодні на вечерю буде салат з помідорів і зелені, а завтра — з огірків.

Хто ж встоїть перед маминою смаженою картоплею з м’ясом або котлетою?  Адже це дуже важке для організму поєднання. Крохмаль (картопля) вимагає лужного травного середовища для перетравлення, білок — кислотного. Разом вони надовго застрягають в шлунку і можуть подарувати цілий букет різноманітних відчуттів: печію, відрижку, гази або інші розлади. Рятуйся, хто як може.

Порада: з м’ясом найкраще поєднуються некрохмалисті овочі: спаржа, броколі, цвітна капуста, зелена квасоля, листова зелень, цукіні.

В гречці міститься залізо, в молоці — кальцій. Здавалося б, якщо з’єднати їх разом, вийде суперкорисна суміш. Багато хто так необачно і робить, вибираючи цю швидку у приготуванні страву на сніданок або легку вечерю. Однак, залізо і кальцій погано дружать і заважають засвоєнню одне одного. Налягаючи на гречку і молоко одночасно, ми нейтралізуємо їх корисні властивості. В результаті організм не отримує жодного мікроелемента.

Порада: їжте молочні продукти і продукти, що містять залізо, в різний час.

За схожою причиною варто відмовитися і від макаронів з фаршем. Слинні залози виділяють ферменти птіалін і амілазу, які руйнують крохмалисті вуглеводи (вермішель) у прості цукри. Покриття білкових продуктів (м’яса) цукрами створює небезпечні сполуки, які можуть призвести до виникнення діабету і серцево-судинних захворювань.

Порада: краще вживати пасту як окрему страву і зупинитися на макаронах з твердих сортів пшениці + соус з трав і спецій.

Це більше смак студентства, ніж дитинства. Але всім відомо, як рука мимоволі тягнеться до солоних горішків в міксі з пивом. І на цьому рефлексі непогано заробляють бари і ресторани. Продукти з високим вмістом солі не тільки шкідливі для організму самі по собі, але і провокують зневоднення і стимулюють до замовлення наступного келиха.

Порада: може, все-таки замість пива взяти чай?

Кислі фрукти уповільнюють травлення і важко «йдуть», особливо, вранці. Крім того, до складу ананаса входить ферментний комплекс — бромелаін, який у поєднанні з молочними продуктами може викликати інтоксикацію організму.

Порада: замість ананаса краще додати курагу або чорнослив.

Продуктовий тандем з молока і банана завоював популярність серед прихильників ЗСЖ за швидкість приготування та поживні властивості. Однак, суперечки про сумісність цих продуктів досі не вщухають. На думку нутрицистів, всі фрукти, особливо солодкі, варто їсти окремо від іншої їжі. Вони надовго затримуються в організмі, уповільнюють травлення і погано засвоюються в компанії з «сусідами». Молоко теж краще вживати в поодинці.

Порада: перекушуємо бананами між основними прийомами їжі.

За матеріалами