Ніколи не пізно покращити роботу серця! Експертні рекомендації від терапевта, кардіолога

Ніколи не пізно покращити роботу серця! Експертні рекомендації від терапевта, кардіолога
Ніколи не пізно покращити роботу серця! Експертні рекомендації від терапевта, кардіолога
Як піклуватися про здоров’я серця? Експертні рекомендації від Лілії Коруни, терапевта, кардіолога.
“Серцево-судинні захворювання (далі ССЗ) лідирують у світовому чарті хвороб-убивць: вони відповідальні за третину усіх смертей на планеті. А яка ситуація у нас? Статистика: від хвороб системи кровообігу лише у 2020 році померло 400 тисяч українців. Шокуюча цифра! Для порівняння: у ДТП за той самий період загинуло 4 тисячі людей.
Для профілактики аварій на дорозі ми виконуємо вимоги правил дорожнього руху та пристібаємо паски безпеки. Але, як бачимо, для кожного з нас існує реальніша загроза! Тож як «пристебнути пасок безпеки» та за якими правилами жити, щоб знизити ризики проблем із серцем?
Переглянути свій раціон. Вживати корисні для серця та судин продукти.
Їжте щодня:
✔️ Овочі, фрукти, зелень
✔️ Цільнозернові продукти
✔️ Бобові
✔️ Рибу, птицю
✔️ Олії та горіхи
Мінімізуйте:
📍 Сіль, зокрема приховану – не ту, що у солонці, а ту, що в консервах, фастфуді, ковбасах, напівфабрикатах.
📍 Продукти з переробленого м’яса
📍 В’ялену рибу
📍 Соуси (кетчупи, соєвий соус тощо)
Якщо маєте зайву вагу – схуднути.
Абдомінальне ожиріння (коли жир накопичується навколо талії) пов’язане з більш високим ризиком ССЗ. При абдомінальному ожирінні обсяг талії у жінок перевищує 80 см, у чоловіків 94 см.
Якщо зайвої ваги багато, худнути слід під наглядом лікаря, який призначить додаткові обстеження, допоможе скласти здоровий раціон, визначить види та обсяги фізичних навантажень.
Якщо попри всі зусилля ви не можете зупинити набір ваги, ваш ІМТ 40 і більше – варто розглянути хірургічні методи лікування ожиріння. Американська асоціація кардіологів стверджує, що баріатрична хірургія значно знижує серцево-судинну смертність у пацієнтів.
Приділяйте фізичній активності принаймні 2,5 години на тиждень.
Фізична активність сприяє нормалізації артеріального тиску, рівня холестеролу та допомагає знизити вагу. Навіть невелика кількість руху краще, аніж зовсім нічого. Почніть з помірних навантажень: піших прогулянок у пришвидшеному темпі, плавання – а потім поступово збільшуйте тривалість та інтенсивність тренувань.
Відмовтеся від паління
Паління – активне або пасивне – небезпечне для вашого серця. Покинувши палити, ви можете подарувати собі до 10 років життя! За рік після того, як людина покине палити, ризики ССЗ на 50% нижчі, аніж у активних курців. А за 15 років ризики такі самі, як і у людей, які ніколи не палили.
Уникати алкоголю
За даними досліджень, не існує безпечної дози алкоголю. Звісно, ризики корелюють із кількістю спожитого спиртного. Думаю, ви зробите правильні висновки.
Регулярно перевіряйте артеріальний тиск та рівень цукру у крові.
«Хіба я не відчую, що маю підвищений тиск?» – запитаєте ви. На жаль, не завжди. Тому важливо відвідувати лікаря з метою профілактики. До складу більшості чек-апів у R+ входить аналіз крові на глюкозу, а терапевт при кожному візиті обов’язково виміряє вам тиск.
Окрім того, у переліку процедур чек-апу ви знайдете ЕКГ (електрокардіограму) та аналіз на ліпопротеїди високої та низької щільності. Дані цих досліджень дозволять лікарю зробити висновки щодо стану вашого серця. Після планової профілактичної перевірки ви або із задоволенням впевнитеся у власному здоров’ї – або отримаєте рекомендації, як покращити ситуацію.
Ніколи не пізно запровадити в життя здорові зміни. І це варто зусиль – адже серце у нас одне, і ми живемо лише доти, доки воно працює”