Ось список продуктів, які не можна ні їсти, ні купувати

Виробники харчових продуктів прагнуть видати на прилавки більший обсяг продукції і одночасно заощадити на сировині. Споживач хоче, щоб продукти харчування були смачними і недорогими. А про те, що входить до їх складу, люди вважають краще не замислюватися. Ось список найбільш шкідливих для здоров’я продуктів.

Є продукти, які взагалі ніколи купувати не можна! Ось вони:

Оселедець в пластикових упаковках

Запам’ятайте раз і назавжди: слабосолоний оселедець повинен зберігатись тільки в олії. Якщо оселедець без олії та в пластику, то таке зберігання призводить до утворення уротропіну, який є дуже шкідливим для людського організму.

Ікра слабосолена

Ікра має короткий термін придатності, а щоб вона зберігалася довше, то її потрібно або заморозити, або добре засолити. У всіх інших випадках до слабосоленої ікри додають формальдегіди.

Масло жирністю менш як 82,5%

Натуральне вершкове масло має високу жирність, адже його виробляють з натурального коров’ячого молока. А все інше — це трансжири, які сприяють утворенню злоякісних пухлин.

До продуктів з трансжирами відносяться:

  • маргарин, мікс вершкового масла і рослинної олії,
  • кондитерські вироби: торти, тістечка, печиво, крекери і т.д.,
  • чіпси і попкорн,
  • рафінована рослинна олія,
  • майонез і кетчуп,
  • картопля-фрі, яку готують на гідрогенізованих жирах,
  • заморожені напівфабрикати.
Ось список продуктів, які не можна ні їсти, ні купувати
Ось список продуктів, які не можна ні їсти, ні купувати

«Інженерні» продукти (тобто продукти, яких в природі просто не буває):

Крабові палички.  Якщо ви купуєте крабові палички і думаєте, що там крабове м’ясо, то дуже помиляєтеся. Їх готують з рештків риби та безліччю добавок та покращувачів смаку.

Арахіс. Щоб подовжити термін зберігання арахісу, використовують гени петунії, яка є отруйною рослиною. Але це ще не все. Арахіс піддається хімічній обробці засобами, що викликають алергію.

Імпортна картопля.

Солодкі кукурудзяні палички і пластівці. 

Каші з ароматизаторами і барвниками.

Льодяники. 

Джеми. Мармелад. 

Перець (не в сезон) — генетично модифікований продукт на всі 100%.

Кекси в упаковках. Рулети. Ці продукти ніколи не псуються, навіть після закінчення терміну придатності, вони залишаються свіжими. Це має насторожувати.

Шоколадні цукерки і батончики. Шоколад в цукерках не натуральний. Це склад з жирів і барвників. Вони надмірно калорійні і містять весь спектр хімічних речовин.

Ароматизований чай. 

Солодкі газовані напої та соки в пакетах

Ці напої містять велику кількість фруктози, яка в надмірних кількостях спричиняє розвиток подагри, утворення каміння та ракових пухлин.

Вживання цих продуктів теж становить небезпеку:

Продукти швидкого приготування. Для напівфабрикатів використовують трансжири, які подовжують їх термін придатності. А все, що готується за 5 хвилин, як вермішель та супи швидкого запарення — це суцільна хімія.

Сирокопчені ковбаси та інше. До складу такої ковбаси входить модифікована соя. А ще виробники відмовляються витрачати час та кошти на копчення, а просто додають в м’ясо ароматизатори та барвники.

Сосиски, сардельки, варена ковбаса, паштети. Для створення цих продуктів виробники використовують рештки тварин, якість яких бажає кращого. А спеціальну консистенцію вони отримують внаслідок додавання спеціально гелю.

Молочні продукти з великим терміном зберігання (понад 2 міс.). Все, що зберігається більше 2-х тижнів, вживати не можна.