Що порятує від нестерпного головного болю: лікар-невролог ділиться порадами

Що порятує від нестерпного головного болю: лікар-невролог ділиться порадами

Серед розмаїтості неврологічних недуг діагноз «невралгія трійчастого нерва» – особливий, бо спричиняє нестерпний біль у людини. Хворі розповідають, що почасти відчуття такі, ніби по щоці пропустили розряд електричного струму. Важко жувати, говорити, почистити зуби й навіть просто відкрити рот. Що може спровокувати недугу й як її подолати, з’ясовували в лікаря-невролога Тернопільської університетської лікарні Олександра Ріпака.

– Невралгія трійчастого нерва – недуга, для якої прикметні напади нестерпного болю в ділянках щоки, щелеп, голови, можливі сльозо- і слинотеча, – розповідає Олександр Ріпак. – При цьому зміни мімічних м’язів обличчя відсутні. Трійчастий нерв відає чутливістю шкіри та слизових оболонок обличчя, в тому числі очей, носа, ясен, а також зубів верхньої й нижньої щелеп, язика. Він має три відгалуження, звідси й назва «трійчастий». Виходять ці відгалуження з черепа через вузький отвір, тому навіть невелике звуження цих отворів стискає відгалуження нерва й з’являються ознаки захворювання. Взагалі ж біль виникає внаслідок того, що подразнюється трійчастий нерв у ділянці його виходу зі стовбура головного мозку. Причин є кілька й одна з них – коли судина головного мозку, торкаючись корінця нерва, передає на нього серцеву пульсацію. Спровокувати хворобу можуть різноманітні травми, всілякі інфекції, переохолодження організму. Трапляються випадки, що хвороба розвивається після видалення зуба. Часто причиною невралгії є гайморит, особливо якщо запальний процес призводить до звуження кісткових отворів, через які проходять гілки нерва. Також хвороба виникає як наслідок залишкових проявів запальних уражень оболонок головного мозку. В деяких випадках невралгія трійчастого нерва може бути результатом порушення кровообігу в ділянці стовбура мозку.

«Синдром непокритої голови»

Якщо запалення лицьового нерва може виникнути в будь-якому віці, то ураження трійчастого нерва – зазвичай у середньому й літньому. Статистика свідчить про те, що запалення трійчастого нерва найбільше вражає людей, яким понад сорок років. Жінки хворіють дещо частіше, ніж чоловіки. Від цієї хвороби переважно страждають знервовані, вразливі, з ослабленим імунітетом люди. У зону ризику потрапляють хворі на застуду та грип. Навіть перебування на незначному протязі може обернутися для здоров’я великими неприємностями. Запалення трійчастого нерва медики нарекли «синдромом непокритої голови», тому холодної пори не слід нехтувати головними уборами. За невралгії трійчастого нерва періоди поліпшення або зникнення болю змінюються періодами загострення. Біль має нападоподібний характер в одній половині обличчя. Тривалість його – від кількох секунд до 2 хвилин, але не більше. Під час нападу хворий завмирає в страдницькій гримасі. Локалізація болю обмежена зонами відгалужень трійчастого нерва. Для невралгії трійчастого нерва прикметна наявність точок (слизова оболонка рота, навколо губ і крил носа), подразнення яких провокує напад. Але відразу після больового нападу спостерігається безбольовий період тривалістю кілька хвилин.

Що порятує від нестерпного болю

За словами Олександра Ріпака, мета лікування полягає в тому, щоб зменшити больовий синдром, подовжити стан поліпшення, запобігти загостренням. Узагалі ж невралгію трійчастого нерва лікують невропатологи, фізіотерапевти, а в деяких випадках і нейрохірурги. Найбільш ефективним засобом, який знімає біль є лікування алкалоїдними препаратами. Але треба бути обережним з лікуванням, тому що не всі протизапальні препарати можна вживати тим, у кого виразка шлунка, гастрит. Окрім того, у багатьох людей може виникнути алергія на ліки, навіть на звичайні вітаміни. Сучасна медицина володіє достатнім вибором ефективних методик лікування невралгії трійчастого нерва, які значно зменшують біль. І якщо доза цих ліків невисока, а ефективність їх досить задовільна, то хворі з їх допомогою можуть боротися зі своєю недугою. Проте класичні засоби слабкої дії, наприклад парацетамол, можна приймати для болевгамування, якщо немає індивідуальних протипоказань, пов’язаних з побічними ефектами цих ліків. Аби послабити тривалий біль, можна приймати вітамін B1 (по 10 мг на 30 см зросту тричі на день під час їди, протягом перших трьох днів, а далі – лише раз на день). Ці рекомендовані дози варто приймати частинами протягом дня. Якщо ж ці препарати неефективні, то найбільш дієвим методом є блокада трійчастого нерва, яка усуне біль на тривалий час.

Дотримуйтеся дієти й відпочинку

Догляд за пацієнтами з невралгією трійчастого нерва повинен бути особливим. У будь-якому разі треба дотримуватися дієти, режиму дня. В деяких випадках потрібно, щоб минуло рік або два, щоб усунути токсичний стан, як причину хвороби й схильності до болю, що часто зберігається й після усунення причини. Щодо харчування, то варто втримуватися від прийому всіх вуглеводів протягом кількох місяців. Солодощі, приправи, стимулятори всіх видів потрібно цілком вилучити. Дієта не повинна подразнювати, щоб уникнути рефлекторного збудження чутливих шлункової та кишкової слизових оболонок. Їжа повинна складатися з усіх потрібних базових органічних солей та вітамінів у належному поєднанні. Потрібно підняти рівень фізичного стану хворого й надихати його на одужання.

Лариса ЛУКАЩУК