Скільки часу можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір дитини? Розповідає лікар-офтальмолог

Скільки дітям можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір школяра? Розповідає лікар-офтальмолог
Скільки дітям можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір школяра? Розповідає лікар-офтальмолог

Дитина пішла в школу і навантаження на її зір збільшились. Якщо до навчання додати ще «сидіння» в телефоні, комп’ютерні ігри та телевізор — це може виявитися непосильним для дитячих очей. Як результат — цілий ряд офтальмологічних захворювань і найпоширеніше з них короткозорість.

За словами офтальмолога Тетяни Щербини, за день через її кабінет проходить 25–30 дітей. Проблеми із зором зустрічаються у кожної 2–3 дитини.

Тому про здоров’я очей дитини варто подбати до того, як у неї з’являться проблеми із зором. Тим більше, що для цього досить дотримуватися нескладних правил.

Дозуйте зорові навантаження

Тривалість роботи над домашнім завданням для дітей молодших класів не повинна перевищувати 1 годину, середніх класів — 2 години. Якщо дитина відвідує додаткові заняття, вони не повинні тривати понад півтори години в навчальні дні та три години у вихідні.

— Дотримуйтесь правил зорового навантаження: читаємо 20 — 30 хвилин — відводимо погляд вдалину, — розповідає Тетяна Щербина. — Книжка має стояти на підставці, адже вона формує правильний кут потрапляння зображення на сітківку ока. В іншому випадку, в дитини може сформуватись набутий астигматизм (авт. — недолік ока, зумовлений несферичною формою рогівки або кришталика).

Обмежте гаджети

«Сидіння» в гаджетах — улюблене заняття сучасних дітей. Безумовно, таке проведення часу корисним не назвеш. Крім синдрому «сухого ока» (симптоми: втома і почервонінням очей, відчуття піску в очах, труднощі при фокусуванні) надмірне захоплення гаджетами може призвести до розвитку короткозорості.

— У всіх дітей, які заходять до мене в кабінет я запитую скільки часу вони проводять за гаджетами та в яку пору доби, — розповідає Тетяна Щербина. — Якщо вечір — одразу прошу батьків прибрати у дитини гаджети. Взагалі потрібно прибрати всі види гаджетів за дві години до сну, у тому числі та телевізор.

Але, не потрібно приймати гаджети за абсолютне зло, просто у всьому потрібна міра. Потрібно контролювати час проведений дитиною за смартфоном, телевізором та ноутбуком.

— Дітям до 5 років гаджети повністю протипоказані, це стосується телефонів та планшетів, телевізор можна дивитись дозовано, до 15 хвилин в день, — розповідає лікар. — Дітям від 5 до 12 років можна поперемінно користуватись телефоном та планшетом і дивитись телевізор до одної години в день, але з паузами, щоб очі відпочили. Дітям з 12 років можна те й інше, але не підряд і не у вечірній час.

Організуйте робоче місце правильно

Робоче місце школяра має бути організовано за всіма правилами. По-перше — добре освітлено. Крім природного освітлення в кімнаті мають бути присутні штучні джерела світла: основний (люстра) і додатковий — настільна лампа потужністю 40–60 Вт. Під час роботи школяр не повинен сутулитися, тому стілець не має бути надто високим і м’яким.

— Оптимальна відстань до очей при використанні гаджетів — не менше 35–40 сантиметрів, — каже лікар. — Від телевізора дитину потрібно садити не ближче п’яти метрів, але все залежить від розміру екрану: чим більший екран, тим далі від нього треба сидіти.

Якщо дитина працює за комп’ютером, монітор повинен знаходитися на відстані 60–80 см від очей і бажано на 20 см нижче рівня очей. Краще використовувати антибліковий екран. Якщо такої можливості немає, відверніть монітор від джерел світла, щоб мінімізувати відблиски.

— Також допомагають окуляри для роботи за комп’ютером, вони прибирають шкідливе синє випромінювання від монітора, — каже Тетяна Щербина.

Не бійтеся окулярів

Існує упередження, що носіння окулярів сприяє подальшому погіршенню зору. Це не так. Обов’язкова умова для розвитку зорового апарату — надходження в мозок чіткої картинки від сітківки ока. Якщо цього не відбувається, мозок отримує невірну інформацію і звикає бачити погано — розвивається «ледаче око». І якщо вчасно не провести корекцію, зір буде погіршуватися і далі. Тому якщо лікар рекомендує окуляри, відмовлятися ні в якому разі не потрібно.

— Часто можна почути від батьків та дітей, що вони бояться окулярів, — розповідає Тетяна Щербина. — Бувають випадки, коли батьки просять лінзи. Протипоказань у них майже немає, але лінзи потрібно правильно підібрати. Якщо це маленька дитина, то в наших умовах це зробити буде складно. Але якщо це дитина старше п’яти років, то все можна підібрати. Спочатку ми навчаємо одягати лінзи батьків, а потім вже вони навчають дитину. Доросліших дітей навчаємо без батьків.

На ранніх стадіях погіршення зору, його можна виправити зниженням навантаження на очі лікувальною гімнастикою. Дорослим така гімнастика зір швидше за все вже не виправить, але можна покращити їх стан.

— Нещодавно у нас був випадок, коли мама привела дитину у якої зі 100 % зір впав до 40 %, — розповідає лікар. — Ми одягнули окуляри, два місяці робили гімнастику, прибрали всі гаджети й зір повністю відновився.

Як зрозуміти, що в дитини погіршився зір

  • Тримає книгу близько до очей, сідає ближче до телевізора, комп’ютера;
  • Мружиться, дивлячись на віддалені предмети;
  • Часто скаржиться на головні болі;
  • Ввечері тре очі, жаліється на сухість очей

Міфи про зір

Носити окуляри шкідливо для очей

Деякі люди відмовляються від окулярів і контактних лінз або носять їх час від часу, оскільки впевнені: якщо полегшувати життя за допомогою засобів корекції зору — очі «розслабляться» і будуть бачити ще гірше. Це не правда. Коли людина не носить окуляри, її внутрішні м’язи ока не функціонують. Через це може боліти голова і падати працездатність, але головне — «недокорекція» призводить до погіршення зору

Важливо їсти моркву та чорницю

Морква і чорниця багаті вітамінами A, C і E, які необхідні для гарного зору. Проте це не означає, що потрібно налягати саме на ці продукти. Для того щоб засвоїлась наша норма вітамінів для зору потрібно з’їсти неймовірну кількість чорниці та моркви за один раз, запити це все молоком та газованою водою, щоб воно засвоїлось. Спеціальної їжі, яка може відновити зір, не існує. Але важливо приймати вітаміни, які прописує лікар.

Байдуже, в якому положенні читати та дивитись телевізор

Читайте та дивіться телевізор лише сидячи. Неправильне положення збільшує навантаження на очі. Лежачи з ноутбуком на животі в темній кімнаті ви завантажуєте свій зоровий апарат. Від цього ваш зір може погіршуватись.

Джерело