Спалах дифтерії в Україні: як вберегтися від хвороби?

Які ознаки цієї хвороби? Як та кому потрібно робити щеплення? Чи буде епідемія? Чи може вакцинія повністю вберегти від дифтерії? Пояснює директорка Центру громадського здоров’я у місті Києві Олена Лукашевич.

Дифтерія – це захворювання, на яке можна захворіти у будь-якому віці, у будь-якому куточку світу.

Є токсигенні штами дифтерії, які виділяють неймовірно сильний потужний токсин, який сприяє блокуванню синтезу білків у клітинах організму насамперед таких життєвоважливих органів, як серце, нирки, нервова система. Розростаються великі плівки на мигдаликах і це може до асфіксії довести.

Той, хто інфікує, є, звісно, хвора людина або носій коринебактерій (збудника дифтерії) або ж предмети побуту цієї конкретної хворої людини.

Це не є, звісно, чимось трагічним, але ми з вами пам’ятаємо, що дифтерія належить до тих захворювань, які є більш небезпечні, вакцинокеровані і можуть призводити до великої кількості смертельних наслідків.

Ми мали епідемію дифтерії в період з 1991-го по 1998 роки. Тоді захворіло близько 20 тисяч людей. Майже 700 осіб померло. В період з 2011-го по 2018 рік фіксувалося щороку від 2 до 8 випадків дифтерії. І в 2016 році в Києві було хворі 2 людини.

Ті люди, які щеплені (і діти, і дорослі) навіть у випадку, якщо вони інфікувалися і захворіли дифтерією, вони мають суттєво легший перебіг без смертельних і без критичних для життя ускладнень.

Ревакцинація є обов’язковим повторним щепленням щодесять років. Це щеплення стосується людей дорослого і навіть похилого віку.

Це комбінована вакцина проти дифтерії, кашлюка та правця. Для дорослих людей це вже простіша вакцина (проти правця і дифтерії).

Щеплення в нашій країні можна зробити безкоштовно. Це щеплення входить до національного календаря щеплень. Його можна зробити завжди, за будь-яких умов, у будь-якому віці. Але, звісно, потрібно для цього обрати свого сімейного лікаря. Тільки на таких умовах в центрах первинної медико-санітарної допомоги можна зробити це щеплення.

«На національному рівні ми готуємо нову настанову по дифтерії, яка допоможе налагодити більш системну роботу щодо цієї проблеми, та багато інших заходів. На місцях головне завдання – це проактивна робота медиків, які повинні бити на сполах і доводити людям необхідність вакцинації дітей і дорослих! На сьогодні лише близько 59% малюків провакциновано проти дифтерії, дорослих – лише половина. Вакцини є – вимагайте у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта», – зазначила міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька.
За матеріалами: dilo.net.ua, radiosvoboda.org