Святвечір та Різдво за Дарією Цвек: рецепти традиційних страв

Пропонуємо кілька простих, але напрочуд смачних страв до Святвечора та Різдва від знаної галицької кулінарки пані Дарії Цвек.

Кутя

2 склянки пшениці, 1 склянка маку, 1 склянка цукру, 2 столові ложки меду, горіхи, родзинки, вишневе варення за смаком. 
Пшеницю помийте у кількох водах, залийте окропом у рівень із зерном, накрийте і варіть на легкому вогні кілька годин до готовності (якщо вода википатиме, доливайте окропом). Мак помийте, залийте окропом і залишіть на 2-3 години чи на ніч накритим, щоб набухнув. Після того воду злийте, а мак розітріть у макітрі без цукру або змеліть його на м’ясорубці з дуже густим ситком. До втертого маку додайте пшеницю, обчищені і підсмажені горіхи, помиті родзинки, влийте переварену воду, додайте мед, цукор за смаком і вишневе варення. Готову кутю урочисто подайте у керамічній мисці з дерев’яною ложкою.

Риба з грибами

1,5 кг риби, 50 г сушених грибів, 2 цибулини, 100 г олії, чайна ложка гірчиці, нарізана зелень петрушки, 2-3 зубки часнику, сіль. 
Почищену і підсушену рибу наріжте порціями, посоліть із розтовченим часником і залиште на 1-2 години у холодному місці. Дно посудини вистеліть нарізаною цибулею й пошаткованими вареними грибами. Покладіть рибу, перекладаючи її цибулею і грибами так, щоб верх був укритий цибулею, залийте відваром із грибів, вимішаним з олією й гірчицею, накрийте і запікайте у духовці впродовж години.
Перед подачею викладіть на полумисок, полийте соусом, який утворився під час запікання, посипте нарізаною зеленню петрушки. Довкола обкладіть картоплею, звареною у мундирах, почищеною і посоленою.

Читайте також: Готуємо 12 страв на Святвечір: смачні рецепти пісних страв

Пампушки “нашвидкуруч” 

0,5 л молока, 0,5 кг борошна, 2-4 жовтки, 0,5 склянки цукру, 100 г дріжджів.
Дріжджі посипати цукром, дати ложку-дві молока, поставити посуд на гарячий чайник, щоб почали бродити. У макітрі втираємо маргарин із жовтками і цукром, вливаємо дріжджі і все молоко відразу, додаємо дрібку солі і місимо тісто, доки не почне відставати від рук. Тоді накриваємо тісто, і хай “підросте” у теплому місці. Як нема часу відразу смажити, тісто можна ще раз перемісити і дати йому ще раз підрости.
Беремо частину тіста, розкачуємо корж, на коржі склянкою витискаємо сліди, не вирізаючи, і на кожен слід кладемо 2-3 вишеньки або трошки тертої з цукром рожі. Якщо нема — то будь-який джем із тертою булкою (щоб не витікав). Накриваємо другою половиною тіста, тоді викраюємо склянкою пампушки і складаємо на дошку, посипану мукою.
Накриваємо легеньким рушничком, даємо їм “підрости”. Треба літр олії, аби пампушки плавали. Як один бік посмажиться, перевертаємо на інший бік.

Хрусти

3-4 склянки борошна, 100 г маргарину, 1 ст. ложка цукру, 3-4 жовтки, сметана до замісу, 1 ч. ложечка порошку до печива (не обов’язково).
До просіяної муки можна додати чайну ложечку порошку до печива, тоді втерти маргарин на грубій тертці, дати цукор, жовтки і все сікти ножем до утворення однорідної маси, підливаючи сметаною. Обов’язково додати столову ложку горілки, рому або коньяку, аби хрусти не набирали жиру. Тісто відразу ж розкачати, поділивши для зручності на дві частини, порізати на смужки, смужки порізати на подовгасті ромбики. Посередині кожного ромбика робиться поперечний розріз, і один кінець пропихають у розріз, перекручуючи. Смажать хрусти у гарячій олії чи жирі (як пампушки).

Андрутовий (вафельний) торт

5 ложок сметани, 5 ложок цукру, 1 ложка какао. 
Все варимо на легкому вогні, ввесь час помішуючи, поки крапля не почне гуснути на тарілці. Тоді охолоджуємо масу, додаємо 200 г масла, ложку коньяку чи рому і мелені горіхи або кокосову стружку. Усе вимішуємо і перекладаємо тією масою андрути (вафлі).