Українці піднімають імунітет цинком! Основні ознаки його нестачі, які послаблюють організм

Українці піднімають імунітет цинком! Основні ознаки його нестачі, які послаблюють організм
Українці піднімають імунітет цинком! Основні ознаки його нестачі, які послаблюють організм

Цинк є важливим мікроелементом, який зміцнює імунітет. Він також бореться з окислювальним пошкодженням ДНК, яке заважає поділу і росту клітин. Цинк допомагає людині відчувати смак і запах, прискорює загоєння ран і полегшує розщеплення вуглеводів, жирів і білків.

Якщо щоденне харчування людини не включає продукти з цинком, то це негативно позначається на здоров’ї.

Важливість цинку

Цинк — один з найважливіших мінеральних елементів. Він необхідний для безлічі процесів клітинного метаболізму.

Навіть помірний дефіцит цинку призводить до низки проблем зі здоров’ям і серйозно знижує імунітет. Тому  потрібно щодня отримувати достатню кількість цього корисного мікроелемента.

Чоловіки після 19 років повинні споживати 11 мг цинку щодня, тоді як жінкам потрібні всього 8 мг. Однак вагітним жінкам  необхідно 11 мг цинку на день, а під час грудного вигодовування — до 12 мг.

Але не варто і переборщувати з цинком. Побічні ефекти від надлишку цього мікроелемента: нудота, втрата апетиту, біль в животі, блювота, діарея, головний біль. Не можна, щоб на добу людина споживала більше ніж 40 мг цинку, якщо на це немає приписів лікаря.

Хто у зоні ризику цинкового дефіциту?

Деякі люди більше за інших схильні до ризику дефіциту цинку. Зокрема, це ті, хто:

  • не дотримується здорового харчування;
  • віддають перевагу вегетаріанству;
  • страждають шлунково-кишковими захворюваннями;
  • мають хронічну печінкову або ниркову недостатність;
  • хворіють на цукровий діабет;
  • зловживають алкогольними напоями — алкоголь зменшує всмоктування цинку і збільшує його виведення з сечею;
  • вживають продукти з великою кількістю заліза.

На які ознаки варто звернути увагу

Порушення почуття смаку і запаху

Якщо людина розуміє, що останнім часом вона не може як слід насолодитися запахом улюблених троянд, а ранкова кава втратила свій аромат — у наявності один з класичних ознак хронічного дефіциту цинку. Достатній рівень цинку потрібен для отримання ферменту карбоангідрази, який має вирішальне значення для смаку і запаху.

Погане загоєння ран

Якщо рани занадто повільно гояться, це теж може бути ознакою нестачі цинку. Без нього клітинам важко ділитися і зростати з потрібною швидкістю, а значить, шкіра повільніше відновлюється після пошкоджень. Особливо цинк ефективний для швидкого загоєння виразок навколо рота.

Цинк впливає на здатність мозку моделювати реакцію на стрес. Було встановлено, що у людей, які страждають депресією і підвищеною тривожністю, не вистачає цинку.

У таких випадках потрібно збагатити харчування за допомогою продуктів із цинком, щоб виключити небажані наслідки негативних емоцій. Досвід показує, що після вживання правильних антидепресантів, рівень цинку повертається в нормальний стан.

Проблеми зі шкірою

Про нестачу цинку може розповісти і шкіра. Прищі, акне і деякі інші шкірні висипи теж часто бувають при нестачі цинку в організмі. Це пов’язано з тим, що надходження цинку пов’язано з утворенням білків, які мають протизапальну дію і захищають клітини від УФ-випромінювання, яке призводить до передчасного старіння шкіри. Крім того, цинк сприяє підвищенню в організмі запасів вітамінів групи А, зокрема ретинолу. Багато в чому завдяки йому шкіра довго зберігає свою красу і здоров’я.

Поганий імунітет

Якщо рівень цинку зменшується, це призводить до частих хвороб. Імунітет серйозно залежить від споживання поживних речовин, в тому числі і цинку. Пояснюється це тим, що дана речовина сприяє росту клітин і виробництву білих кров’яних тілець. Останні з них потрібні для придушення вірусів і бактерій.

Цинк також ефективний для запобігання хронічним запаленням. Таким як астма, алергія, хвороби серця, передчасне старіння.

Пошкоджені нігті та волосся

Клітини, які беруть участь у виробництві шкірних покривів, волосся і нігтів, особливо потребують нормального рівня цинку. Цей мікроелемент важливий для процесу поділу і росту клітин.

Якщо організм не отримує достатньої кількості цинку, стан волосся і нігтів починає помітно погіршуватися: вони повільно ростуть і хворіють.

Погана пам’ять і увага

Цинк регулює зв’язок між нейронами і гіпокампом. Це покращує пам’ять і здатність до навчання.  Дослідники виявили, що всього лише разова добавка цинку, що забезпечує 50% від добової норми, покращує у людей концентрацію уваги.

Слід зазначити, що цинк краще засвоюється при правильному балансі з іншими поживними речовинами, які надходять з їжі.

Погіршення зору

Цинк має життєво важливе значення для зору. Він допомагає вітаміну А виробляти меланін, який захищає очі. Деякі дослідження показують, що споживання достатньої кількості цинку покращує нічний зір і може уповільнити прогресування вікової макулярної дегенерації до 25%.

Кращі харчові джерела цинку

Якщо необхідно поповнити запаси цинку в організмі, то до щоденного харчування потрібно включати такі продукти: устриці,  яловичі ребра, кедрові горіхи, пісна свинина, бобові, гарбуз, кабачки, кунжут, темний шоколад, шпинат.

Важливо знати

Надмірне вживання чаю і кави перешкоджає засвоєнню цинку так само, як і продукти або харчові добавки, багаті на кальцій і залізо.

Кількість цинку в раціоні при дотриманні вегетаріанської дієти нижче, ніж при звичайному харчуванні. Крім того, вегетаріанці, споживають багато цільного зерна і бобових, а вони містять речовини, що перешкоджають всмоктуванню цинку. З цих причин вегетаріанцям дозволяється вживати на 50% більше цинку на день, ніж м’ясоїдам.

Стаття несе інформаційний характер. Не займайтеся самолікуванням і будь-які симптоми обговорюйте з лікарем.

За матеріалами.