Як поліпшити стан здоров’я при гіпотонії: народні засоби від зниженого тиску

Останніми роками велику увагу медики приділяють проблемі артеріальної гіпертензії, її профілактиці та лікуванню, в той час, коли чимало людей потерпає від артеріальної гіпотонії та її наслідків.

Детальніше розповісти про цю недугу та дати поради гіпотонікам попросили доцентку кафедри внутрішньої медицини №1 ТНМУ імені Івана Горбачевського Ірину Савченко.

– Знижений артеріальний тиск (гіпотонію) або ж артеріальну гіпотензію визначають, якщо верхня межа його (систолічний тиск) знижується нижче 90 мм.рт.ст., а нижня межа (діастолічний тиск) – нижче 50 мм.рт.ст, – пояснює лікарка. – Взагалі ж артеріальна гіпотонія може бути первинною та вторинною. Первинна (есенціальна) гіпотонія зумовлена спадковою схильністю до зниження артеріального тиску (фізіологічна гіпотонія) або хронічним захворюванням – вегетосудинною дистонією. Для людини такий рівень тиску стає звичним, і вона навіть не підозрює, що в її органах і системах відбуваються зміни, які негативно позначаться на здоров’ї. Про цей стан свідчать симптоми: слабкість, млявість, запаморочення, підвищена втомлюваність, головний біль, знижений артеріальний тиск. У декого навіть спостерігають запаморочення під час різкої зміни положення тіла, ситуаційні запаморочення. Інколи гіпотонія може мати важкий перебіг і супроводжуватися втратою свідомості. Тоді хворому призначають медикаментозне лікування.

Щодо вторинної гіпотонії, то вона виникає вже як симптом важких інфекційних захворювань, гострих захворювань органів черевної порожнини, інфаркту міокарда, серцевої недостатності, тромбоемболії легеневої артерії та інших недуг. Часто розвивається на тлі вроджених і набутих вад серця, міокардиту, деяких захворювань органів дихання, виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, холециститу, хронічного гепатиту, онкологічних новоутворень, захворювань крові, дистрофії, гіповітамінозу, наприклад, за нестачі вітамінів Е, С, групи В і, зокрема, пантотенової кислоти (В5). Крім того, гіпотонічною реакцією можуть супроводжуватися певні види аритмій, алергій, отруєнь, прийом деяких знеболювальних засобів, оперативні втручання на органах черевної порожнини, грудної клітки тощо.

У людей похилого віку може спостерігатися атеросклеротична гіпотонія, спричинена порушенням прохідності судинного русла внаслідок його ураження атеросклеротичними бляшками.

Одна з основних ознак гіпотонії, за словами Ірини Савченко, головний біль. Характер головного болю при цьому може бути різним. Найчастіше – це тупий та тиснучий біль, інколи нападоподібний, пульсуючого характеру. Поряд з головним болем може спостерігатися почащене серцебиття (більше 90 уд/хв) й виникати відчуття холоду, аж до тремтіння. Основною особливістю головного болю при гіпотонії є його інтенсивність. Досить часто він з’являється після розумового або фізичного перенапруження, а також після сну, особливо денного.

Чіткої локалізації головного болю немає: може й усю голову охопити, й виникати в різних її частинах – лобній, потиличній, тім’яній. Зазвичай головний біль при гіпотонії супроводжується позіханням, нудотою й навіть блюванням.

Профілактика полягає в дотриманні здорового способу життя (зокрема, відмові від шкідливих звичок), раціональному харчуванні (не переїдайте, вживайте здорову їжу – варену, тушковану, печену), не їжте напівфабрикати, хот-доги, фаст-фуди тощо). Запобігти гіпотонії допоможе дотримання виваженого раціонального режиму праці та відпочинку, уникнення стресових ситуацій, фізичні вправи, які зміцнюють судини (плавання, ходьба, танці тощо). Корисними для людей зі зниженим артеріальним тиском будуть масаж і контрастний душ, загартування, поїздки на море, прогулянки на свіжому повітрі.

Дуже важливим засобом профілактики є здорова та гармонійна атмосфера в сім’ї, на роботі, тому що негативні емоції часто стають провокуючим поштовхом для зниження артеріального тиску (у гіпертоніків – підвищення).

Пам’ятайте, що стабільне зниження артеріального тиску може призвести до розвитку серйозних порушень в роботі органів і систем організму. Тому лікування гіпотонії потрібно проводити своєчасно й обов’язково під контролем лікаря-кардіолога.

Народні засоби від зниженого тиску

Народна медицина пропонує численні засоби для лікування гіпотонії. Можна готувати самостійно лікарський засіб із суміші рослин, використовуючи для цього (у різній комбінації та пропорціях) квіти глоду колючого, корінець кульбаби, корінець елеутерококу колючого, хвощ польовий, кореневище татарського зілля, сухі плоди лимонника китайського, сік алое, ягоди ялівцю. Також можна приймати сік селери, або приготувати лікарський засіб з цмину піщаного. Вже через 3-4 дні у вас підвищиться тонус. Існує ще такий чудовий засіб, який виготовляється з усім відомого татарнику звичайного. Дуже ефективні ліки в разі гіпотонії можна приготувати зі звичайних лимонів.

Серед безпечних для самостійного застосування лікарських препаратів слід відзначити пантокрин, який зазвичай добре переноситься і вводиться внутрішньом’язево або підшкірно дорослим по 1 мл один раз на добу протягом двох днів, а потім – у дозі 2 мл один раз на добу. Курс лікування становить 15-20 днів.

Якщо самопочуття погіршилося на вулиці або в транспорті, тоді слід зробити масаж пальців – біологічно активні точки знаходяться на мізинці та вказівному пальці правої руки біля кореня нігтя.

Сприятливий вплив мають соляні ванни (40 г кухонної або морської солі на літр води), температура води 32-34°С, тривалість – 10-12 хвилин, на курс – 12 процедур.

Лариса ЛУКАЩУК