Як зміцнити легені для боротьби з коронавірусом. Таким чином зміцнюються і серцево-судинна, і дихальна системи!

Як зміцнити легені для боротьби з коронавірусом. Таким чином зміцнюються і серцево-судинна, і дихальна системи!

Важливо берегти та зміцнювати свої легені, особливо тепер, у час пандемії коронавірусу, коли вони часто є об’єктом ураження. Саме тому корисною в цьому випадку буде дихальна гімнастика. Бо, як знаємо, дихання – одна з найважливіших функцій нашого організму. Як зміцнити легені та зменшити ризики настання ускладнень при COVID-19, запитали у завідувачки фізіотерапевтичного відділення та кабінету ЛФК Наталії БРИКСИ.

– Згідно з останніми рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я важливий кожен рух, особливо зараз, коли живемо в умовах багатьох обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19, – наголошує Наталія Ярославівна. – Для довгострокового зміцнення дихальної системи необхідно регулярно займатися фізичними вправами, а також давати собі аеробне циклічне навантаження. Це – прогулянки в середньому темпі, біг. Під час фізичного навантаження збільшується потреба організму в кисні, дихання стає більш глибоким, частішим та ефективнішим. Таким чином зміцнюються і серцево-судинна, і дихальна системи.

– Чи є дихальна гімнастика ефективною для профілактики та боротьби з COVID-19?

– Основна мішень вірусу – альвеолярні клітини. Для COVID-19 прикметне переповнення легеневих артерій та вен кров’ю зі склеюванням еритроцитів, утворення тромбів, закупорення судин і крововиливи. Пізніше в легенях починаються структурні зміни – легенева тканина рубцюється, знижується її еластичність, утруднюється обмін кисню та вуглекислого газу. Тому дихальна гімнастика – це унікальний оздоровчий метод, який базується на проведенні в певній послідовності дихальних вправ.

– Яка користь від дихальної гімнастики?

– Дихальні вправи підтримують і відновлюють функціональні можливості легень, які важливі для всього організму. Повітря, так само як і їжа, дарує нашому тілу енергію, в легенях покращуються кровообіг і вентиляція, організм активніше забезпечується киснем. Але потрібно зважити на те, що ефект від дихальних вправ нетривалий – вони діють, доки їх виконують. Тому важливо робити їх хоча б двічі на тиждень, а в час пандемії раджу й щодня.

– Чи є якісь поради щодо оздоровлення легень у домашніх умовах?

– Для зміцнення легень у домашніх умовах рекомендую частіше змінювати позицію тіла в положенні сидячи або лежачи. Час від часу потрібно порухатися, провітрити приміщення, зорганізувати активні паузи з вправами на розтяжку, розминку, глибоке дихання. Корисними будуть також помірні силові вправи: присідання, потягування на носках, віджимання руками від стіни, столу або підлоги, вправи для черевного пресу, рухи з гантелями. Вправи потрібно узгодити з диханням. Активні рухи руками допомагають розправити грудну клітку та легені. Водночас активні рухи на розтяжку тіла, наприклад, нахили в сторони з глибоким вдихом, покращують еластичність легенів. Таким чином, покращиться функціональний стан всього організму та здоров’я легень.

Техніка дихальної гімнастики з профілактичною метою:

  1. Після пробудження ляжте на спину.
  2. Руки підніміть угору, одночасно максимально глибоко вдихніть, «працюючи» грудною кліткою та діафрагмою, випинаючи живіт уперед.
  3. Затримайте дихання на 3-5 секунд.
  4. Голову підніміть, тіло випрямте та сядьте, далі нахиліться й торкніться руками стоп ніг, одночасно видихаючи протягом 8-10 секунд. Рекомендують виштовхувати повітря малими порціями крізь тісно стиснуті губи, щоб живіт інтенсивно коливався.
  5. Після того, як зробили такі вправи 5-10 разів, покрутіть ногами «велосипед» у ліжку, підніміть та опустіть ноги 10-20 разів.
  6. Станьте перед відчиненим вікном і глибоко подихайте.

Ірина КОШІЛЬ