Яка вологість повітря найкраща для квартири

Настирливий сухий кашель, постійні застуди і подразнення на шкірі – все це може бути реакцією на невідповідний рівень вологи.

Що таке вологість і від чого вона залежить

Вологість – це, якщо не вдаватися в подробиці, кількість водяної пари в повітрі. При вологості 100% пари так багато, що повітря не може утримати воду і починає литися дощем. Або починає конденсуватися і осідати на поверхнях (якщо ви коли-небудь чули визначення «точка роси»).

Коли ми говоримо про відносну вологість, наприклад 50%, мається на увазі, що в навколишньому повітрі рівно 50% максимальної кількості водяної пари, яке повітря може утримати.

На рівень вологості впливає багато чинників:

  • Сезон. Влітку вологість в цілому вища (більш тепле повітря здатне утримувати більше водяної пари), взимку – нижча.
  • Місце проживання. Поруч з водоймами відносна вологість вища, ніж в більш сухих районах. У тропіках – вища, ніж в північних широтах.
  • Кліматичні умови всередині приміщення. Наприклад, опалювальні прилади всередині замкнутих квартир «висушують» приміщення: нагріте повітря здатне утримувати більше вологи, але кількість водяної пари в кімнаті не збільшується, тому відносна вологість падає. Зволожувачі, навпаки, збільшують кількість водяної пари в повітрі – і відносна вологість зростає.

Яка вологість повинна бути в квартирі

Якщо говорити про самопочуття, то вчені тут не сперечаються, що найкраще люди відчувають себе при відносній вологості в межах 30-60%.

Але, з точки зору здоров’я, межі вологості дещо звужуються.

Щоб звести до мінімуму більшість можливих несприятливих наслідків для здоров’я, вологість в приміщенні треба підтримувати на рівні 40-60%.

Як вологість повітря впливає на здоров’я

Зв’язок між відносною вологістю повітря і здоров’ям може приймати найнесподіваніші форми. Наприклад, є дані, що, можливо, люди легше переносять стрес, якщо рівень вологості знаходиться в межах 42-48%. Коли вологість підвищується або знижується, реакція на стрес стає гострішою.

У людей, які проводять більше половини часу при відносній вологості 30-60%, рівень стресу в середньому на 25% нижче, ніж у тих, хто дихає більш сухим повітрям.

Втім, зв’язок кліматичних умов і стану психіки ще не достатньо вивчений. Є і більш зрозумілі фізіологам закономірності. Ось найпоширеніші з них.

Чим небезпечна висока вологість

1. Зростає ризик появи алергічних реакцій

Пилові кліщі і грибок(цвіль) починають особливо активно розмножуватися, коли відносна вологість досягає 80%. Симптоми алергії дуже різноманітні: це може бути і нав’язливий кашель, і хронічний риніт (нежить), і свербіж, і подразення на шкірі.

Популяції кліщів стрімко зменшуються при відносній вологості нижче 50%. Більшість видів грибку пропадає, якщо рівень вологості стає меншим 60%.

2. Підвищується ризик надихатися токсичними парами

Чим вища вологість, тим активніше з внутрішніх будівельних матеріалів (ДСП, фанери, деревоволокнистих плит, ламінату, деяких ізоляційних матеріалів) виділяється токсичний газ формальдегід.

Організм може реагувати на підвищену концентрацію цієї речовини подразненням і печінням в очах, неприємними відчуттями в горлі, кашлем, нудотою, появою подразнених ділянок на шкірі.

3. Можна отримати тепловий удар

Цей момент важливий для тих, хто активно займається спортом або іншими фізичними навантаженнями. Піт – частина системи терморегуляції: ми потіємо, щоб знизити температуру розігрітого спекою або активністю організму.

Якщо повітря навколо насичене водяною парою, піт не зможе ефективно випаровуватися (йому просто нікуди). А це може призвести до перегріву і навіть смерті.

Чим небезпечна низька вологість

1. Пересихають слизові оболонки очей і носа

Сухість в носоглотці знижує імунітет і підвищує ризик підхопити респіраторну інфекцію. Сухість очей може призвести до виникнення синдрому сухого ока.

2. Зростає ризик захворіти на ГРВІ

І не тільки через згадане вище пересихання слизових. Дослідження інфекційних бактерій і вірусів, які передаються через повітря, показують що їх концентрація падає до мінімуму при відносній вологості від 40% до 70%.

Крім того, сухе повітря робить віруси і бактерії більш рухливими, тобто спрощує їх передачу.

3. Шкіра обезводнюється

Сухість дає про себе знати шершавими ділянками на відкритих частинах тіла (руках, щоках, носі), подразненнями, нерівним кольором обличчя.

4. Погіршується почуття при застудах, алергії, астмі

Пересихання слизових призводить до неприємних відчуттів в горлі, а значить, кашель при низькій вологості стає більш активним і виснажливим.

Як нормалізувати вологість повітря в квартирі

Для початку треба зрозуміти, що саме не так: повітря в приміщенні пересушене або, навпаки, занадто зволожене. Найпростіший шлях – скористатися гігрометром. Цей прилад дозволяє точно встановити відносну вологість. Якщо він покаже значення в діапазоні від 40% до 60%, значить, все в порядку.

Що робити, якщо повітря дуже сухе

  • Купіть побутовий зволожувач. Цей пристрій насичує навколишнє повітря водяною парою і допомагає швидко підвищити відносну вологість в кімнаті.
  • Якщо покупка чи використання зволожувача є проблемою, просто розставте по будинку або квартирі відкриті ємності з водою, заведіть «зволожуючі» кімнатні рослини (наприклад, гібіскус, фікус, драцена).

Що робити, якщо вологість повітря підвищена

Ось кілька простих прийомів.

  • Скористайтеся осушувачем. Це прилад, який витягує зайву вологу з повітря. Такі пристрої часто встановлюють, наприклад, в підвалах, щоб позбавити їх від вогкості.
  • Увімкніть кондиціонер. Він теж сушить повітря, позбавляючи від надмірної вологи.
  • Частіше провітрюйте і вентилюйте приміщення. Це дешевий і ефективний спосіб знизити надмірну вологість.