Які аналізи треба здавати ВСІМ щороку: обов’язково для жінок і чоловіків різного віку

Які аналізи треба здавати ВСІМ щороку: обов’язково для жінок і чоловіків різного віку

Які аналізи треба здавати всім

ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ З ФОРМУЛОЮ – це інформативний метод первинної діагностики більшості захворювань, він обов’язковий при проведенні профілактичних обстежень людей будь-якого віку. З нього ми можемо побачити як загальний стан організму, так і наявність певних захворювань, наприклад, чи є проблема в системі кровотворення, чи немає анемії, чи є запальний процес тощо.

ВАЖЛИВО: окремо цей аналіз без скарг і симптомів та огляду не можна оцінювати.

ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ. При правильному заборі сечі оцінюється стан нирок і сечовидільної системи.

ГЛЮКОЗА У КРОВІ НАТЩЕ. Цей аналіз потрібно здавати обов’язково, якщо в людини є ожиріння, надмірна маса тіла, народжували дитину з великою масою тіла (понад 4,5 кг) або в сім’ї є особи з цукровим діабетом.

Коли показники глюкози у крові підвищені, слід здати ГЛІКОЗИЛЬОВАНИЙ ГЕМОГЛОБІН. Він покаже, який середній вміст цукру в крові був у людини за останні три місяці. Його роблять для контролю перебігу захворювання в людей із діабетом і для діагностування цукрового діабету.

Які обстеження треба пройти

У БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ:

 • УЗД органів черевної порожнини та малого таза – один раз на 1–2 роки.
 • Рентгенографія органів грудної клітки чи флюорографія за показами або щороку, згідно з потребами медогляду за місцем роботи.
 • Тестування на гепатити В, С і ВІЛ, якщо людина у групі ризику (був контакт із кров’ю чи біологічними рідинами; є часта зміна статевих партнерів, манікюр нестерильними інструментами тощо)
 • Огляд стоматолога – двічі на рік.

ПІСЛЯ 40 РОКІВ:

 • Контроль тиску. Якщо є верхні межі норми, необхідно звернутися до лікаря для нормалізації показників і призначення лікування.
 • Електрокардіографія чи ехокардіографія покаже роботу вашого серця.
 • Вимірювання маси тіла та розрахунок індексу маси тіла – це дозволить побачити, чи немає ожиріння, адже це фактор ризику багатьох захворювань, серед яких серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо).
 • Рівень холестерину.
 • Скринінг колоректального раку – щороку потрібно здавати аналіз калу на приховану кров і робити колоноскопію кожні 10 років. Зазвичай таке обстеження проводять після 50 років, але якщо є покази (сімейний анамнез чи ваш особистий), потрібно проходити таке обстеження раніше.

Аліна Михайлова

лікарка акушер-гінеколог, лікарка УЗД, блогерка


Кожній жінці потрібно не забувати про своє здоров’я та регулярно проходити обстеження. Виявити певні захворювання можна на ранніх стадіях і своєчасно почати лікування, для цього придумали скринінгові обстеження. Не всі скринінги треба проходити щорічно, деякі достатньо робити раз на декілька років.

ВАЖЛИВО: найкраще, якщо у вас буде свій сімейний лікар і гінеколог, які побудують для вас схему спостереження за здоров’ям.

ОГЛЯД У ГІНЕКОЛОГА – щороку.

СКРИНІНГ НА РАК ШИЙКИ МАТКИ. Для цього використовується цитологічне дослідження або ПАП-тест – лабораторне обстеження шийки матки, забір якого здійснюється спеціальними з поверхні шийки матки та з цервікального каналу. Ці тести використовуються для вчасного виявлення патологічних (атипових) клітин, наприклад, дисплазії шийки матки будь-якого ступеню або раку шийки матки.

Такий тест роблять із 18 років не рідше одного разу на 3 роки за українським наказом. Але за новими рекомендаціями Американської онкологічної спілки, заснованими на багаторічних дослідженнях, ПАП-тест разом з обстеженням на вірус папіломи людини (ВПЛ) потрібно здавати з 25 років кожні 5 років. Або окремо ПАП-тест кожні 3 роки.

Раніше обстеження на ВПЛ треба було починати робити після 30 років.

ЧОМУ ЗМІНИЛИСЯ РЕКОМЕНДАЦІЇ?

 • Тому що в молодшому віці рак шийки матки дуже рідко зустрічається.
 • Найчастіше він пов’язаний із ВПЛ (особливо з 16 і 18 типами), але в молодому віці ВПЛ швидко виходить з організму і тільки невелика частка вірусу зберігається та прогресує до передракових клітин.
 • Для розвитку раку шийки матки потрібно багато років.
 • Зміни в цитологічних дослідженнях у вигляді дисплазії в жінок молодого віку й тих, хто не народжували, приводили до необґрунтованого лікування шийки матки.

СКРИНІНГ НА ЗАХВОРЮВАННЯ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ. Досі ведуться суперечки про те, наскільки цінним є самообстеження молочних залоз для виявлення раку грудей. Але багато міжнародних спілок вважають, що це корисний і важливий інструмент скринінгу, особливо якщо окрім цього проходити регулярний огляд у лікаря, УЗД або мамографію.

ДО 39 РОКІВ: самостійне самообстеження грудей щомісяця та щорічний огляд у гінеколога або мамолога. Якщо щось непокоїть – є болі в молочних залозах, ущільнення тощо – треба робити УЗД молочних залоз у першій половині циклу.

ПІСЛЯ 50 РОКІВ: мамографія раз на 1–2 роки.

Мамографію починають робити після 40 (іноді з 35) років, якщо жінка входить у групу ризику: має мутації генів BRCA1 та BRCA2, сімейну історію раку грудей та яєчників, попереднє лікування з використанням променевої терапії (наприклад, лімфоми Ходжкіна), ожиріння, початок першої менструації до 12 років, першу вагітність після 30 років, відмовилася від грудного вигодовування тощо.

УЗД ОРГАНІВ МАЛОГО ТАЗА – щорічно, якщо в жінки є мутації в генах BRCA1, BRCA2 та синдром Лінча; вона має сімейну історію раку яєчників; їй лікували рак грудей, матки чи товстого кишківника; є ендометріоз.

Універсального скринінгу для виявлення раку яєчників на ранній стадії не існує.

СКРИНІНГ НА ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ – щороку треба проходити жінкам молодшим 25 років і старшим із групи ризику: зміна партнера, статеві акти без бар’єрного методу контрацепції тощо. Обстеження роблять на хламідіоз, гонорею, трихомоніаз, сифіліс, ВІЛ-інфекцію, гепатити B та С.

СКРИНІНГ НА ОСТЕОПОРОЗ – це профілактика переломів шийки стегна, які, на жаль, можуть стати фатальним в житті жінки. Жінкам з 65 років треба зробити рентгенівську денситометрію, яка виявляє щільність кісткової тканини та на підставі цього вчасно розпочати лікування.

Якщо жінка входить у групу ризику – куріння, у сім’ї були переломи шийки стегна, є ревматоїдний артрит тощо – можна починати скринінг із 50 років.

Жінкам, які курять відповідно до індексу 30 пачка / років (кількість викурених цигарок за день помножити на стаж куріння та поділити на 20) потрібно проходити НИЗЬКОДОЗОВЕ КТ із 55 років щороку.

Ігор Чорнокульський

лікар уролог-андролог, сексопатолог, кандидат медичних наук


Які аналізи та обстеження треба робити чоловікам

 • Обстеження уролога – щороку.
 • Аналіз крові на PSA (простатат-специфічний антиген) – це онкомаркер простати, який необхідно здавати після 40 років. Це єдиний обов’язковий аналіз для чоловіків, якщо немає скарг на здоров’я.
 • Аналіз крові на статеві гормони – тестостерон, пролактин, лютеїнізувальний гормон (ЛГ) і фолікулостимувальний гормон (ФСГ), естрадіол – бажано здавати після 35 років, якщо чоловік слідкує за своїм здоров’ям і за сексуальною активністю.
 • Спермограма та аналіз на статеві інфекції – бажано здати перед плануванням вагітності.
 • Усі інші аналізи та обстеження проводяться тоді, коли виникають скарги.

Джерело