Зверніть увагу! Обстежитися потрібно, якщо у вас присутні ці симптоми

Біль у спині дедалі частіше турбує цілком молодих людей. Але, якщо вчасно почати профілактику, зберігати спину здоровою можна дуже довго. Допоможуть комплекс управ і збалансована дієта.

Не варто відкладати візит до лікаря тим, у кого спина болить не лише після значних навантажень, а й, скажімо, після тривалого стояння, сидіння чи ходи. Такі перші сигнали про проблеми з хребтом люди, на жаль, часто ігнорують. Але відомо: що швидше подбати про власне здоров’я, то краще.

М’язи варто тренувати з дитинства

Вікові зміни у хребті починаються вже з 20-річного віку. Через перенавантаження, яким піддається сучасна людина – застиглі пози, неправильна постава, значні та нерегулярні фізичні навантаження – порушується опорна та амортизуюча функції міжхребцевих дисків. Також відбувається подразнення нервових закінчень на їхньому виході з хребта. Саме «затиснений» нерв подає сигнал болю.

Усі звикли пояснювати біль у спині остеохондрозом (ураження міжхребцевих дисків незапального характеру). Але такий біль може викликати як онкологічний, так і інфекційний процес. Також він прикметний для ревматизму, хронічного неврозу, депресії, навіть авітамінозу. Цілком очевидно, що це різні хвороби, які діагностувати та лікувати треба по-різному.

У багатьох випадках причиною ранніх проблем з хребтом є малорухливий спосіб життя. Особливо шкодить він дітям і підліткам. Не дивно, що навіть у ранньому віці в декого нині виявляють викривлення хребта – сколіоз. Якщо раніше кожна дитина хотіла велосипед, то зараз – комп’ютер. Активно рухатися в неї менше бажання. Але м’язи повинні працювати. Адже активно працюючи, м’язи краще живлять міжхребцеві диски.

Найпростіша профілактика недуг хребта – заняття фізкультурою, розвиток гнучкості. Ті, хто регулярно роблять масаж, відвідують мануального терапевта, набагато пізніше стикаються з остеохондрозом і менше страждають від наслідків цього процесу.

Якщо ж гострий біль у ділянці попереку у вас виникає-таки, варто знати, як самотужки полегшити свій стан.

Якщо спина почала сильно боліти після фізичної роботи, допоможе один простий спосіб. Для цього вам потрібні будуть два валики. Згодяться, наприклад, дві туго згорнені ковдри.

Такі валики кладуть на підлогу та лягають на них животом. При цьому один валик розташовують на рівні колін, інший – на рівні грудей. Так полежати лікар радить 25-30 хвилин. При цьому треба намагатися розслабити спину. Потім потрібно забрати валик з-під колін, пізніше – з-під грудей. І ще з пів години – полежати на животі.

На початку цієї процедури спина може почати боліти ще сильніше. Але цей біль минає через 3-5 хвилин, коли спаде напруга в м’язах.

Натомість розрекламовані знеболювальні мазі, які можна придбати в аптеках, діють лише поверхнево. Адже вони тільки приглушують біль, не усуваючи його причину.

Спати краще на твердому ліжку

Повноцінний нічний відпочинок теж дуже важливий для стану хребта. Аби спина добре відпочила, ліжко має бути не надто м’яким, але й не надто жорстким. Якщо болить спина, оптимальний варіант для доброго сну – ватяний матрац на дощаній поверхні. Віднедавна у нас дуже популярні також ортопедичні матраци. Звісно, вони найзручніші, адже під час сну дозволяють рівномірно розподіляти вагу тіла. Єдиний їхній недолік наразі – дещо висока ціна.

Не варто забувати про свою спину й удень, особливо при сидячій роботі. Кілька разів на день бажано підніматися з-за столу та ставати біля стіни так, щоб торкатися її п’ятами, сідницями та лопатками. Руки при цьому складають у замок – на потилиці. У такому положенні потягніться догори, але не піднімайтеся на пальці та не відривайтеся від стіни. Затримайтеся в ньому на хвилину – для хребта це буде корисною зарядкою.

Також через дві години після пробудження або за дві години до сну слід виконувати спеціальні вправи. Це – не ранкова гімнастика, яка приводить м’язи в тонус. Ці вправи потрібно виконувати тоді, коли організм уже цілковито прокинувся. Те ж саме можна сказати про висіння на перекладині, яке багато хто вважає універсальним засобом від проблем з хребтом. Таке висіння допоможе тим, у кого міцна спина. До того ж на перекладині не можна робити різких рухів і, тим більше – різко зістрибувати з неї. Якщо ж м’язи слабкі, вправи на перекладині можуть і нашкодити.

Менше ризиків для хребта під час занять на дошці Євмінова (гімнастичний пристрій у вигляді похилої дошки, який використовують у лікувальній фізкультурі) під наглядом фахівця. Там є можливість регулювати кут нахилу дошки, аби підібрати оптимальне навантаження на хребет.

Буває після сну можуть затерпати кисті та пальці рук. Також ви можете відчувати біль у ділянці серця чи біль у грудях при глибокому вдихові. Сама ж спина може й не боліти. Але це перші ознаки того, що у вас, можливо, є проблеми з хребтом.

Правильне харчування та якісна вода

Для стану хребта дуже важливою є збалансована дієта, в якій буде достатньо природного кальцію. Його багато в молочних, кисломолочних продуктах, різних сирах. Варто частіше вживати й пшоняну кашу. Корисною є для кісток і риба.

Крім того, важливо не забувати пити достатню кількість чистої води – півтора-два літра на день. При цьому, не беручи до уваги чаю, соків, кави чи перших страв. Вода дуже потрібна для того, аби міжхребцеві диски не «висихали».

Найуніверсальнішим способом профілактики захворювань хребта та підтримки належної фізичної форми є плавання. Під час нього добре працюють всі м’язи спини, паралельно тренуються й серцево-судинна та дихальна система.

Зверніть увагу!

Обстежитися потрібно, якщо:

– біль у спині повторюється часто й без помітної причини;

– супроводжується іншими симптомами: високою температурою, спазмами шлунку, болем у грудях чи перешкодами в диханні;

– гострий напад триває понад два дні без покращення;

– хронічний біль триває понад два тижні;

– біль віддає у ногу, коліно, ступню.

Як запобігти болю у спині:

– зважайте на власні фізичні можливості, плануючи важку роботу;

– не підіймайте важкого з нахиленою спиною;

– тримайте спину прямо, коли несете важке або знімаєте щось з горішніх полиць;

– уникайте низьких м’яких крісел і диванів;

– намагайтеся не сутулитися, зміцнюйте м’язи спини.

Для профілактики та лікування загострень захворювань хребта рекомендуємо комплекс вправ:

4 типи болю у спині та вправи, які допоможуть з ним справитись