Сучасне телебачення як кольора сірість

Діти, за головного залишається телевізор.

Ляжете спати, коли він скаже.

М-ф”Сімпсони”

tv


Як тільки я казала, що хочу стати журналістом, мені відповідали: «Класно! Будеш в телевізорі», на що я завжди обурювалася, наче інші засоби масової інформації їм не відомі. Насправді, я ніколи не думала, щоб стати телевізійним кореспондентом чи навіть телеведучою. Мене більше приваблювали друковані ЗМІ. Спробую пояснити чому.

Телебачення – це досягнення світової науки. Воно надало змогу людям знати і бачити все та всюди, адже воно прямо пов’язане з усім, що відбувається в країні. Часто кажуть, що журналістика – дзеркало суспільства. Телевізор, на мою думку, криве дзеркало.
Проаналізувавши деякі наукові статті та праці про функції телевізору перед суспільством я зрозуміла, що так завжди не було. Ще до 2000-ліття цей чудо-винахід називали «інтелектуальним». Дивлячись його, люди мали змогу навчатися мистецтву, літератури, музики, науки тощо.
До речі, ви знаєте, хто були першими телевізійними персонажами ? Не диктори, звичайно, а письменники.
Проводячи паралель із сьогоденням, можна цілком впевнено констатувати: замість того, щоб навчатися біля телевізора, люди «відпочивають». Такий собі «розслабон». Телевізор перш за все став розвагою і не більше. Нині, як на мене, воно заполітизоване, зарекламоване та «закуховарене».Справді, скільки можна на всіх каналах куховарити?
Скажете, що не всі телевізійні канали транслюють суто розважальні програми, а, як щодо новин?
А як їх взагалі можна дивитися, якщо перше сповіщення «битиме на сполох», що в якомусь там селі, якийсь там парубок здійснив жорстоку розправу над своєю дівчиною, бо приревнував до свого батька. Погодьтеся, таких новин більше, аніж поганих доріг в Україні.
Йдемо далі… якщо прослідкувати, або хоч поцікавитися в чиїх руках знаходяться українські телеканали, не дивно чому більшість людей останнім часом тримають телевізор у своїх домівках, як антикваріат. Канали сконцентровані у руках українських міліонерів, олігархів, урядовців, які використовують «найпопулярніший» ЗМК для маніпулювання громадською думкою та збагачення власних кишень.
Ось до прикладу, «1+1», Сіті, Уніан-ТБ, «2+2» належать власнику медіа-холдингу «Главред-медіа», президенту футбольного клубу «Дніпро», а також «нафтовику» Ігорю Кобилецькому.
А Новий канал, СТБ, ICTV, М1, М2, КУЙ ТБ входять до групи StarLightMedia, власником якої є Віктор Пінчук.
З вищенаведених даних можна зробити висновок, що більше 20 каналів нашої держави сконцентровані у руках 4 (!!!) осіб. Так, є ще 5 канал, власником якого є Петро Порошенко. Однак він не має такого впливу на громадськість, як вищезазначені.
То ще пів біди, найгірше те, що власники таких значних телеканалів, яких масово дивляться люди, поняття не мають у журналістиці. Тому тільки й те роблять, що женуться за «рейтингами».
Краще, за Тамару Щербатюк я вам не поясню:
«Наведу один приклад – такий дуже дивний, здавалося б. Свого часу, коли на Московському телебаченні починалася програма “Від усієї душі”, то одночасно були програми “А нука девушки” і ще щось там ще, на які солдати цілими загонами писали, яка їм дівчина подобається. І на першу програму “Від усієї душі” прийшло чотири чи п’ять листів. Тодішній всесильний керівник сказав: “Що це за програма, для чого нам вона потрібна – чотири чи п’ять листів”. Вистачило розуму і мудрості йому чи тим, хто працював, сказати: “А ви подивіться, що то за листи”. А то листи були сповіді, розпачі, людські. І чи кількість відповідає якості? Рейтинг сьогоднішній розрахований на масову примітивну аудиторію», – розповідає телеведуча за розмовою із Миколою Княжницьким.
Ви тільки включіть «телеящик» та подивіться що «крутять» наші спеціалісти. «Хто проти блондинок», «Я-герой», «Інтуїція», «Здравствуйте, я ваша мама», «Хто хоче заміж за мого сина?»… а ось це ( УВАГА! МОЄ УЛЮБЛЕНЕ) «Оголені красуні», «Холостяк» або «Зняти все» – одні інтелектуальні програми, я вам скажу . Не досить того, що передачі крадені з Заходу, так ще й не якісно крадені.
Від усього вищенаведеного у нормальної людини голова піде обертом, адже на кожному типовому каналі йде практично одне і те ж саме, тільки одягнене в різну обгортку. Словом деградація… Але ж це треба винити тільки себе. Ми самі з себе зробили стадо баранів, які впевнені, що якісний телепродукт зробити не можливо.

Дуже доречними є слова Стіва Джобса, який мовить:

“Коли ти молодий і дивишся телевізор, то думаєш, що телекомпанії змовилися і хочуть зробити людей тупими. Але потім ти дорослішаєш і приходить розуміння: люди самі цього хочуть. І ця думка лякає набагато більше. Змова- це не страшно. Ти можеш пристрелити виродків, почати революцію! Але немає ніякої змови, телекомпанії просто задовольняють попит. На жаль, це правда”.

До речі, про наше. Включаємо телевізор, обираємо собі якесь ток-шоу для «розслаблення мізків» і кого бачимо?? Анфісу Чехову, Волочкову, Галкіна!!! ДЕ наші ведучі? Де українці, які вміють говорити державною мовою? Де, скажіть, зірки «Фабрики зірок»? Розважають російську естраду? На превеликий жаль, але російська мова потроху починає витісняти українське з національного телеефіру. На провідних вітчизняних каналах ми бачимо ведучих, які не володіють, а то й просто не здатні грамотно говорити українською.
Кров, бруд, примітивні серіали не приносять аудиторії ніякого задоволення. З часом телебачення перетворилося на інструмент політичних інтриг для спустошення Ваших кишень та нав’язування дурного смаку.
А тепер питання: «Ви впевнені, що досі хочете увімкнути телевізор?!»

Автор: Таня Бойчук

photo