Різдвяний піст 2019: традиції і заборони з 28 листопада по 6 січня

Різдвяний піст 2019: традиції і заборони з 28 листопада по 6 січня
Різдвяний піст 2019: традиції і заборони з 28 листопада по 6 січня

Різдвяний піст – останній багатоденний піст у році. Він триває з 28 листопада до 6 січня, тобто сорок днів. Дати початку й закінчення Різдвяного посту незмінні.

Пісний обід: ТОП-10 простих рецептів перших страв

Різдвяний піст у 2019 році почнеться 28 листопада і закінчиться 6 січня – у Святвечір. Триває він 40 днів, тому називається ще Чотиридесятницею. Варто зазначити, що це останній піст у цьому році. Цей піст напередодні Різдва ще називають Пилипів, бо він починається одразу після дня пам’яті святого апостола Пилипа.

Різдвяний піст: історія

Згадки про Різдвяний піст зустрічаються з IV століття. Він за тривалістю майже дорівнює Великому посту, але менш строгий. Спочатку Різдвяний піст тривав лише сім днів, потім – 10, але на Константинопольському соборі в 1166 році було затверджено всім християнам дотримуватися посту 40 днів перед святом Різдва Христового. Це встановлення дотримується й сьогодні. Потім піст отримав загальну назву в церковному статуті – Чотиридесятниця. Цей піст був встановлений церквою для того, щоб, очистившись покаянням, молитвою і постом, а також просвітившись душею і серцем, люди могли підготуватися до святкової зустрічі Різдва Христового. Таким чином людина під час посту прагне прийти до Різдва Христового, змінивши життя на краще, очистивши його від гріхів.

Різдвяний піст 2019: традиції

Крім обмежень в їжі, в цей час також прийнято відмовлятися від шкідливих звичок,  веселощів, оскільки це 40-денний період зосередженості та старанних молитов. Варто наголосити, що піст передбачає не лише обмеження в їжі, але й духовне очищення, інакше він перетвориться на дієту. Справжній піст пов’язаний з молитвою, покаянням, прощенням образ, викоріненням злих думок, утриманням від спокус. Важливо пам’ятати, що головне завдання Різдвяного посту – очистити себе духовно. У цей час головне не сваритися з рідними і близькими, позбавити себе від гріховних думок і пристрастей. Тому вважається, що провести піст у молитві набагато важливіше, ніж стримування від їжі.

Піст можна зробити смачним! Кращі 5 рецептів котлет без м’яса

Згідно з традиціями, хрещення може відбуватися в будь-який день Різдвяного посту, а от проводити обряд вінчання або укладати шлюб не можна, бо це період утримання і молитов. Весільні урочистості потрібно планувати до початку посту або після Різдва. Також церква не рекомендує відзначати якісь знаменні дати під час Різдвяного посту, оскільки в цей період необхідно відмовитися від вживання алкоголю.

У дні Різдвяного посту суворо забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, яйця, алкоголь, крім вина в окремі дні. У середу та п’ятницю – їжа повинна бути термічно не обробленою. Рекомендується їсти хліб, горіхи, сирі або квашені овочі, фрукти і сухофрукти, мед. Також у ці дні не можна пити вино. Зазначимо, що в деякі дні допускається вживання риби і вина.

Завершується піст Святвечором 6 січня. У цей день лише при появі першої зірки можна покуштувати сочиво – страву з розмочених зерен пшениці з фруктами і медом. Звідси й назва цього дня – Святвечір. Жодних особливих традицій різдвяного столу немає – що у людини є вдома, тим вона й частує. Пам’ятайте, що під час Різдвяного посту не можна сумувати, брехати і бути роздратованим.

Джерело